27.02.2012. – Београд и Приштина озбиљно спорили да ли „Тајмс њу роман“ или „Хелветика болд“?
Београд се договорио с Приштином о учешћу Косова у релгионалним форумима и пожурио је то да назове „дипломатском победом Србије“. Косово ће се сада потписивати испод споразума у своје име, приштинске власти се надају да ће у перспективи отворити своју канцеларију у Београду. Зато ће у напомени уз одредницу Косово стајати да овај натпис не одређује статус Косова и да одговара резолуцији 1244 СБ УН, као и мишљењу Међународног суда у Хагу у косовској декларацији независности.
И све то захваљујући не само дипломатским, већ и дизајнерским талентима делегације на челу са Бориславом Стефановићем и Едитом Тахири. Јер страшно је замислити шта би било да се стране нису договориле какав фонт да се користи у тој самој напомени. Очигледно, превише буквално схвативши формулацију „дијалог о техничким питањима“, Београд и Приштина озбиљно су спорили да ли „Тајмс њу роман“ или „Хелветика болд“? При томе косовска делегација, предлажући „Комик санс“, који је настао, да подсетимо, ради имитације фонтова који се обично користе у стриповима, изгледа да је гледала на ствари много реалистичније.
Артемиј Лебедев, познати руски дизајнер, коментаришући фотографију на којој је неко полагао цвеће на споменик првом председнику Русије, изразио се о недостацима слова на споменику на следећи начин: Ја бих такође таквом слову И положио цвеће. Добро је било слово. Штета што је умрло.
Нажалост, цвеће сада желимо да положимо сваком слову параграфа Устава Србије, у којем се Косово назива неодвојивим делом земље. Опозиција и прекорева власти да су склопиле споразум који противречи главном документу државе и формално признаје независност Косова.
У ствари, договор Београда и Приштине отвара широки простор за фантазије: на пример, у току регионалног форума српски премијер Цветковић стеже руку косовском колеги Тачију, против којег је 2008. године МУП Србије покренуо оптужницу за злочин против уставног поретка и безбедности земље.
Мишљење историчара слависте и међународног аналитичара издања Правда.ру Вадима Трухачева.
Овај споразум је још једа корак ка признању Косова од стране Београда. Очигледно, фрау Меркел која је у августу прошле године путовала у Србију и притискала на власти земље, постигла је своје – господин Тадић по ко зна који пут попушта њеним захтевима. Мени је тешко да схватим да ли је српски лидер свестан да се на Косову ствар неће завршити. Плашим се да су на реду Војводина и Санџак. Чиними се да ће Србија на крају крајева добити статус кандидата за ступање у ЕУ, само питање је у којим границама ће ући у ЕУ. И неће ли бити скупља дара него мера?
Како се и очекивало, споразум је наишао на одобрење Запада. На пример, Амбасада САД у Приштини позвала је све демократске снаге Косова да подрже постигнути споразум са Београдом. Неки представници „демократских снага“ са ентузијазмом су се одазвали на овај позив: овог викенда у неколико села око Гњилана приштински специјалци су пребили седморо Срба, између осталог старца, задржали су 4 припадника МУП-а Србије и ставили лисице 16-годишњем дечаку. Српска опозиција директно повезује пораст напетости на Косову са договорима постигнутим у Бриселу, који пружају још већу слободу властима самопроглашене републике.