Следећа година биће кључна за опстанак Европске уније, која је до пре неког времена била симбол стабилности и просперитета.
Иако се ЕУ још пре неколико година чинила као врло монолитна и компактна унија која обезбеђује сигурност и просперитет својим чланицама, ситуација је сада, на крају 2016. године, потпуно другачија.
Уз мигранте и непрестане могућности да Европу запљусне још један милионски талас несрећника који би преко Турске покушавали доћи до Старог континента, још је цели низ проблема који опстанак ЕУ доводе у питање. Сигурно је да ће следеће раздобље бити обележено грчевитом борбом за очување Уније, ако не у садашњем, а онда бар у нешто измењеном облику.
1. Дужничка криза и диктат штедње
Агонија коју је у већој мери пролазила Грчка а у мањој још неколико земаља југа ЕУ омрзла је идеју Европске уније добром делу становника
2. Растућа неједнакост
Иако је рецесија завршена, још траје и расте раслојавање у друштву и настаје све већи друштвени јаз, а смањује се средњи слој грађана.
3. Подела на север и југ
Више него икада ЕУ је подељена на два дела, на богате државе на северу континента и сиромашне државе на југу.
4. Доминантна Немачка
Немачка је доминантна земља у Европској унији и та би се њена улога, не вољом Берлина, могла и појачати, што ствара анимозитет код неких чланица.
5. Превелика регулисаност
Претерана бирократија и превелика регулисаност готово сваког сегмента друштва у ЕУ у којему се прописују и потпуно непотребни прописи.
6. Недостатак визије
Нико данас са сигурношћу не може рећи у којем смеру Европска унија треба да иде и на који се начин треба развијати, а недостатак визије велика је опасност.
7. Ослањање на САД
У појединим сегментима ЕУ као да није водила своју политику већ је ставове прилагођавао САД. С доласком Трампа то ће се променити.
8. Рат у Сирији непотребан
Европска унија се, пратећи САД, делимично умешала у сукоб у Сирији, а није требало.
9. Путин је дежурни кривац
Недостатак свести о стварним узроцима проблема који потресају Унију довео је до тога да је земљама ЕУ сада за све крив – Путин.
10. Мигрантска криза
Више од милион људи ушло је у Европску унијуу прошлом мигрантском таласу. То би се могло поновити почне ли Турска поново пуштати мигранте према ЕУ.
Кључно питање сада су избори у Француској. Победи ли на председничким изборима Марин ле Пен, Француска ће за неко време или изаћи из Европске уније или ће на неки начин замрзнути своје чланство у њој. То ће редуковати Унију на својеврсну велику Немачку, односно Немачка ће остати једина земља лидер коју ће сви следити, наводи се у тексту.
“То није добро ни за Немачку, ни за Европску унију, ни за Хрватску у крајњем случају. Парадоксално је да Немачка не жели ту улогу и свим је силама покушава избећи”, каже политички аналитичар Жарко Пуховски.
Вестионлине