Пре тачно 14 година на Косову је почело дводневно насиље Албанаца над тамошњим Србима. У нередима, названим “Мартовски погром”, убијено је најмање 19 особа, уз укупно око 1.000 повређених. Протерано је око 4.000 Срба, уништено 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката. Иако истрага никада није стигла до организатора, из међународних мисија већ годинама нема ни гласа о евентуалним новим детаљима.
У Београду, К. Митровици и Грачаници биће обележено 14 година од избијања највећих етнички мотивисаних сукоба на Косову од 1999. и доласка међународних снага.
Са тих скупова, којима ће присуствовати, између осталих и председница Владе Србије Ана Брнабић и неколико министара, биће послата порука да Србија и српски народ никада неће заборавити мартовски погром из 2004, да никада неће престати да инсистирају на правди и кажњавању криваца, али и да никада више неће дозволити да се нешто слично догоди.
Сукоби су избили 17. марта 2004. након што је УНМИК полиција пронашла тела двојице албанских дечака у Ибру у селу Чабар код Зубиног Потока.
Албански медији су за ту трагедију оптужили Србе, што је покренуло демонстрације које су прерасле у насиље и прошириле се на цело Косово и Метохију.
Током дводневног насиља над Србима, њиховом имовином, црквама и манастирима, етнички је очишћено шест градова и 10 села. За све то одговарао је мали број Албанаца, а изречене казне готово су симболичне.
У том насиљу убијено је 11 Албанаца и осам Срба, повређене су 954 особе, међу којима су били и припадници међународних мисија. Са Косова том приликом протерано је 4.012 Срба, а према подацима УНХЦР, у првих десет година вратило се тек нешто више од 150 породица.
У нередима је уништено или оштећено око 800 кућа, као и 35 православних цркава и манастира међу којима и 18 споменика културе попут цркве у Призрену – Богородице Љевишке из 14. века.
Према ондашњој оцени ОЕБС, насиље не би било тако интензивно и брутално да није било неодговорног извештавања медија о смрти дечака.
У организацији Удружења породица киднапованих и убијених на Косову у Београду, у Спомен соби Косметске жртве, данас ће бити организован скуп коме ће присуствовати премијерка Ана Брнабић, министри Зоран Ђорђевић, Ненад Поповић, Александар Антић и Зорана Михајловић.
У Косовској Митровици венци ће бити положени код спомен-плоче Боривоја Спасојевића и Јане Тучев, прве две жртве насиља, као и на споменик Бели анђео. Положиће их председник Привременог органа Општине Косовска Митровица Александар Спирић и представник Канцеларије Владе Србије за Косово и Метојију.
У манастиру Грачаница биће служен парастос жртвама, након чега ће у Дому културе у том месту бити одржана академија.
Вестионлине