Хроника

205 евра просечан мито у Србији

Београд — У Србији повећан број случајева у којима је од грађана тражено мито, а као просечан износ за подмићивање они који су учествовали у корупцији наводе 205 евра.

То је показало данас објављено истраживање Програма Уједињених нација за развој о корупцији у Србији.

Према том истраживању, велика већина грађана, њих 72 одсто, сматра да су најкорумпираније политичке странке, па следе здравство и правосуђе. Резултати показују да је, у поређењу с истраживањем из децембра, опало поверење грађана у полицију и правосуђе.

Истраживање, рађено у јуну на узорку од 610 испитаника из читаве Србије, финансирао је УНДП, а спровео ЦЕСИД. 

Да постоји корупција у Влади Србије верује 47 одсто испитаника, а отприлике исти број, њих 48 одсто, сматра да је корупција присутна и у Скупштини Србије. 

У поређењу с резултатима истраживања из децембра прошле године, повећан је број оних који сматрају да постоји корупција у полицији, са 56 одсто на 65 одсто.

Најкорумпираније су политичке странке, а затим следе здравство и правосуђе, царина и администрација, показује истраживање УНДП-а. Резултати показују и да је, у поређењу с истраживањем из децембра, опало поверење грађана у полицију и правосуђе.

Грађани, по резултатима истраживања, корупцију издвајају као други кључни проблем у Србији, а сврставају је између незапослености и сиромаштва.

Као институције и занимања у којима је у великој мери присутна корупција, грађани наводе и царину, 62 одсто, администрацију, 51 одсто, као и правосуђе – судије, тужиоце и адвокате, изнад 60 одсто. 

Истраживање УНДП-а показује да 52 одсто грађана сматра да живи лоше или неподношљиво, што је пораст у поређењу с резултатима из децембра за осам одсто. 

Програмски директор ЦЕСИД-а Марко Благојевић рекао је на конференцији за новинаре да грађани као највеће проблеме наводе незапосленост, а да потом следе корупција и сиромаштво. 

“Једна трећина испитаника сматра да Србија иде у правом смеру, што је истоветно резултатима истраживања од пре шест месеци”, рекао је Благојевић. 

Благојевић је рекао и да је најновије истраживање показало да су грађани ти који најчешће иницирају корупцију. Како је навео, истраживање показује да се то дешава у две трећине случајева. 

Према његовим речима, истраживање УНДП-а показује да грађани и даље имају велика очекивања од борбе против корупције коју води актуелна Влада Србије. 

Према истраживању, 64 одсто испитаника сматра да је Влада ефикасна у борби против корупције. 

На представљању истраживања УНДП-а у Медија центру, члан Одбора Агенције за борбу против корупције Зоран Стојиљковић је рекао да резултати показују да још постоји воља грађана да ће се нешто променити набоље и да се грађани упркос томе што лоше живе “држе за ваздух”. 

“Грађани хоће законе који санкционишу крупну корупцију и хоће јасне пресуде”, рекао је он. 

Зоран Стојиљковић је о томе говорио гостујући у вестима Б92. 

Посланик Српске нарпедне странке Зоран Бабић, који је присуствовао представљању извештаја УНДП-а о корупцији у Србији, рекао је да је потребно донети закон о заштити узбуњивача, то јест оних који у својим срединама указују на случајеве корупције. 

“Грађани желе да се приступи секторској борби против корупције, а потребно је и даље јачати институције”, рекао је Бабић, који се налази на челу српског огранка глобалне групе парламентараца у борби против корупције. 

Наредно истраживање УНДП-а о корупцији у Србији очекује се у децембру.

 

Б92, Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!