Београд — У Србији повећан број случајева у којима је од грађана тражено мито, а као просечан износ за подмићивање они који су учествовали у корупцији наводе 205 евра.
То је показало данас објављено истраживање Програма Уједињених нација за развој о корупцији у Србији.
Према том истраживању, велика већина грађана, њих 72 одсто, сматра да су најкорумпираније политичке странке, па следе здравство и правосуђе. Резултати показују да је, у поређењу с истраживањем из децембра, опало поверење грађана у полицију и правосуђе.
Истраживање, рађено у јуну на узорку од 610 испитаника из читаве Србије, финансирао је УНДП, а спровео ЦЕСИД.
Да постоји корупција у Влади Србије верује 47 одсто испитаника, а отприлике исти број, њих 48 одсто, сматра да је корупција присутна и у Скупштини Србије.
У поређењу с резултатима истраживања из децембра прошле године, повећан је број оних који сматрају да постоји корупција у полицији, са 56 одсто на 65 одсто.
Најкорумпираније су политичке странке, а затим следе здравство и правосуђе, царина и администрација, показује истраживање УНДП-а. Резултати показују и да је, у поређењу с истраживањем из децембра, опало поверење грађана у полицију и правосуђе.
Грађани, по резултатима истраживања, корупцију издвајају као други кључни проблем у Србији, а сврставају је између незапослености и сиромаштва.
Као институције и занимања у којима је у великој мери присутна корупција, грађани наводе и царину, 62 одсто, администрацију, 51 одсто, као и правосуђе – судије, тужиоце и адвокате, изнад 60 одсто.
Истраживање УНДП-а показује да 52 одсто грађана сматра да живи лоше или неподношљиво, што је пораст у поређењу с резултатима из децембра за осам одсто.
Програмски директор ЦЕСИД-а Марко Благојевић рекао је на конференцији за новинаре да грађани као највеће проблеме наводе незапосленост, а да потом следе корупција и сиромаштво.
„Једна трећина испитаника сматра да Србија иде у правом смеру, што је истоветно резултатима истраживања од пре шест месеци“, рекао је Благојевић.
Благојевић је рекао и да је најновије истраживање показало да су грађани ти који најчешће иницирају корупцију. Како је навео, истраживање показује да се то дешава у две трећине случајева.
Према његовим речима, истраживање УНДП-а показује да грађани и даље имају велика очекивања од борбе против корупције коју води актуелна Влада Србије.
Према истраживању, 64 одсто испитаника сматра да је Влада ефикасна у борби против корупције.
На представљању истраживања УНДП-а у Медија центру, члан Одбора Агенције за борбу против корупције Зоран Стојиљковић је рекао да резултати показују да још постоји воља грађана да ће се нешто променити набоље и да се грађани упркос томе што лоше живе „држе за ваздух“.
„Грађани хоће законе који санкционишу крупну корупцију и хоће јасне пресуде“, рекао је он.
Зоран Стојиљковић је о томе говорио гостујући у вестима Б92.
Посланик Српске нарпедне странке Зоран Бабић, који је присуствовао представљању извештаја УНДП-а о корупцији у Србији, рекао је да је потребно донети закон о заштити узбуњивача, то јест оних који у својим срединама указују на случајеве корупције.
„Грађани желе да се приступи секторској борби против корупције, а потребно је и даље јачати институције“, рекао је Бабић, који се налази на челу српског огранка глобалне групе парламентараца у борби против корупције.
Наредно истраживање УНДП-а о корупцији у Србији очекује се у децембру.
Б92, Бета
Znaci gde nadjose bas 205? kako nije 211 ili 217, ali malo su se misim zakebali, jerbo prosek kvare hirurzi i profesori na fakultetima!Zast iyuyecima!