Србија

5Г у Србији: Аукција планирана за другу половину 2020.

Београд — У свим секторима информационих технологија бележи се раст, а на тржишту послује 2.349 ИТ предузећа која појединачно имају годишњи приход већи од милион динара.

На отварању дводневне, шесте регионалне бизнис и ИТ конференције БИЗИТ, Милан Добројевић из Министарства трговине, туризма и телекомуникација рекао је да се број ИТ предузећа повећао за 8,6 одсто у односу на претходну годину.

Нагласио је да је само у првих осам месеци основано 229 нових програмерских фирми што је, додаје, више него икада пре у једној години.

Kако је рекао, ИТ тржиште расте стопом од 10,2 одсто годишње и тренутна вредност је 538,5 милиона евра, док на телекомуникационом тржишту приходи износе 198 милијарди динар,а што је такође рекордна вредност, и за 3,9 одсто су већи него претходне године.

Добројевић, који је руководилац групе за развој дигиталне агенде у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, навео је да је укупан износ ИТ инвестиција у 2018. години био 452,7 милиона евра и нагласио да су кадрови кључна ствар за развој.

Он очекује да ће увођење обавезног предмета информатика у пети разред основне школе и информатичких одељења у основне и средње школе доста допринети да буде више студената у овој области. Kаже да расте број бруцоша који се уписују на ИТ програме на факултетима и да их је ове године 9.747 спрам 5.523 колиико их је било 2012. године.

“То је скок од неких 76,5 осто за шест година”, рекао је Добројевић, али и навео да то није довољно и да се мора радити на томе да их има још више.

Навео је да су програми преквалификације дали добар резултат, као и да је у плану скоро доношење стратегије развоја дигиталних вештина о којој је завршена расправа.

План је, каже, аукција за 5Г мреже у другој половини следеће године која ће, каже, утицати на моделе пословања и индустрији донети бројне користи.

Од развојних пројеката који су планирани издвојио је два која су на листи највиших приоритета Владе Србије, а то су дигитализација образовања и покретање програма подршке државе инвестицијама у оптичку инфраструктуру у руралним пределима.

Поручио је да живимо у времену у коме дигитализација представља “бити или не бити” и навео да у Србији 73,4 одсто грађана користе интернет услуге. Сви млади између 16 и 24 године користе интернет, као и више од 90 одсто грађана у катергорији до 54 године, а 99,3 одсто предузећа у Србији користи интернет, навео је Добројевић.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Наша премијерка(Чуј премијерка!Је.и га, тако се води оно што се нађе свуда где се ради о парама) тврди да требамо да будемо срећни што СУ ПРИСТАЛИ ДА КОД НАС ИНСТАЛИРАЈУ 5Г.
    Ми знамо нешто друго:немачка ће да наплати провајдерима предо 30 милијарди евра!!! што ће да им уведу 5Г.
    Где су паре добијене од 5Г???
    Где је ту брат Игор?

    2, 3, 4 или 5Г, они нас разје.аше начисто.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!