Србија

84 одсто грађана Србије не зна ништа о локалном буџету

Чак 84 одсто анкетираних грађана Србије, ван Kосова, не зна ништа о томе каква је буџетска политика њихових градова и општина, који су буџетски приоритети, нити о расподели буџета у јединицама локалне самоуправе места где живе.

„Ви који радите у општини можете да кажете да су вођене расправе и да се говорило о буџету, и кроз медије, али да ли грађани свесно прескачу ову тему или немају поверење у податке које добијају – то је друга врста проблема“, поручио им је извршни директор ЦеСИД-а Иво Чоловић.

Чак 90 одсто испитаних грађана казало је да никада нису учествовали у доношењу било које одлуке која их се тиче, а која се доноси се на локалном нивоу.

„Истраживање је показало да су грађани неспремни да се активније укључе у процес одлучивања јединица локалне самоуправе. Дакле, неактивни смо генерално и велико је питање на који начин се могу укључити и информисати по питању њихове улоге у доношењу одлука“, рекао је Чоловић.

Непосредно учешће грађана у раду локалне самоуправе је на веома ниском нивоу, свега један до два одсто је било активно у процесима попут референдума, јавне расправе или јавног слушања.

Више од 85 одсто је рекло да никада није чуло да се тако нешто одржавало у њиховој општини.

Забрињава податак да трећина грађана сматра да није довољно информисана о раду своје локалне самоуправе, а трећина нема став јер ретко одлази у општинску управу.

Из Цесид-а кажу да то отвара питање да ли је тако због њихове пасивности или начина на који локалне самоуправе комуницирају са грађанима.

„Већина општина и градова има квалитетне веб странице и огласне табле у општинама, али грађани највише жеље показују за директном комуникацијом – лицем у лице“, рекао је Чоловић.

У Kрагујевцу су данас представљени резултати истраживања јавног мњења „Задовољство грађана квалитетом живота у локалној заједници и услугама локалних самоуправа“ које је у оквири програма Сwисс ПРО спровео ЦеСИД од 15. марта до 20. априла 2019. године.

Истакнути су подаци о трендовима у Шумадијском, Мачванском и Kолубарском округу добијени истраживањем у 50 градова и општина, на репрезентативном узорку од 11.387 пунолетних грађана.

Наведено је и да „има помака“ јер су неки резултати бољи него у претходним истраживањима.

Сваки други становник Србије, сем Kосова, ипак сматра да локална самоуправа води рачуна о грађанима и пружа им услуге адекватне њиховим потребама.

Да локална власт вои рачуна о грађанима потврдно је одговорило 45 одсто испитаника, док је 2010. године тако одговорило 22 одсто.

Грађани су боље оценили и рад локалне администрације и службеника.

Скоро трећина сматра да је највећи напредак уштеда времена, док 25 одсто анкетираних каже да највише поверења има у председника општине или у градоначелника.

Међу анкетираним грађанима 88 одсто је рекло да никада није подмитило службеника у општинској управи, а скоро 80 одсто да се осећају безбедно у месту у којем живе.

На питања о квалитету живота, 60 анкетираних грађана је рекло да живи исто као и пре три године, лошије каже да живи 21 одсто, док 17 одсто сматра да живи боље него 2016. године

У Kрагујевцу је 30 одсто грађана рекло да живе лошије него пре три године, а у Тополи и Kнићу 37 процената. У Рачи 38 одсто анкетираних сматра да живе боље, а у Шапцу 35 одсто испитаника.

Грађани су највише задовољни доступношћу места за куповину, а најмање могућностима за младе који одлазе, као и квалитетом здравствених услуга.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!