Према истраживању Kровне организације младих, која окупља неколико невладиних организација, 84,4 одсто младих сматра да немају учешћа у политичким процесима.
Исти проценат сматра да су сви политичари исти, као да се нико у свом програму не обраћа посебно младим људима, а најчешће су изјаве да их политика не интересује и да немају за кога да гласају на предстојећим изборима, изјавила је данас представница ове организације Милица Борјанић.
Она је, на конференцији на новинаре у Медија центру, рекла и да се незадовољство младих животом у Србији огледа у томе што је 64 одсто младих изјавило да је спремно да се одсели.
„Чак 52,6 одсто младих уопште не прати изборну кампану, док 82 одсто њих сматра да им се политичари не обраћају а 88 одсто њих сматра да проблеми младих нису заступљени у медијима“, казала је Борјанић.
Борјанић је рекла и да је 63 одсто младих изјавило да сматра да је потребно увести „квоте за младе“ када је у питању заступљеност у републичком парламенту.
Генерални секретар Kровне организације младих Стефан Ђорђевић је рекао да су ови подаци захтевали да се обрати додатна пажња на то ко се у политичкој кампањи обраћа младима.
„Оно што желимо је да млади буду у фокусу ове кампање, зато што све већи број младих жели да се одсели одавде. Сва истраживања показују да су врло негативни трендови и да се такви негативни трендови настављају“, казао је Ђорђевић.
Kако је навео према званичним подацима „млади чине 17 одсто од укупног становништва, док је у републичком парламенту само четири младе особе“, односно оних до 30 година, како званична статистика региструје младе.
Ђорђевић је рекао да због свега тога треба обратити пажњу на решавање проблема који доводе до тога да млади не желе да живе у Србији, „и на шта је потребно системски деловати јавним политикама“.
Бета