Турска пословно сарађује са ДАЕШ–ом, такозваном Исламском државом, у више области, али заправо је реч о илегалној трговини нафтом која је недавно доспела на насловне стране медија, пише лист „Пресе“.
Механизам који стоји иза сумњивих послова, у ствари је врло једноставан.
Једна од терористичких група, која контролише неколико нафтних поља у Ираку и Сирији, продаје нафту у Закхи, граду у Ирачком Курдистану, који се налази близу границе са Турском.
Турски посредници, наводи „Пресе“, односе робу, која на аукцији у Закхи добија званична документа, у лучке градове Мерсин, Цејхан и Дортјол.
Према неким проценама, ДАЕШ је од почетка 2015. године, захваљујући илегалном извозу нафте, зарадио око 500 милиона долара. Верује се да та брутална организација производи до 50.000 барела нафте дневно.
Али, Закха није једина дестинација за илегалну нафту, која се транспортује у Турску преко слабо чуване границе.
„Између осталог, брутална група контролише око 100 километара границе између градова Јарабулус и Килис, које милитанти користе за кријумчарење оружја, новца, антиквитета, хране, као и регрута ДАЕШ–а, у и ван средишта такозваног калифата“, пише аустријски лист.
Турска је више пута обећала да ће затворити границу са Сиријом. Прошле недеље, појавили су се извештаји да је Бела кућа тражила од Ердогана да пошаље трупе које ће обезбедити проблематичну границу, али Анкара није урадила ништа како би спречила милитанте да је прелазе.
Ова чињеница отвара питање — какве су праве намере Анкаре када је реч о борби против оних које многи означавају као заједничку претњу са којом се све земље суочавају.
Иако се Турска придружила међународној коалицији коју предводе САД, а чији циљ је уништење ДАЕШ–а, она је заправо углавном спроводила ваздушне нападе против Курда, нападајући Курдистанску радничку партију (КРП) у северном Ираку и Курдистанску народну милицију (КНМ) на северу Сирије.
Турска анти–курдска кампања слаби копнене снаге које су дуго одолевале нападима екстремистичких група ДАЕШ-а.
Спутник