Београд — Лекарска комора Србије (ЛКС) издала је у 2014. години 927 сертификата који су лекарима потребни приликом пријаве за рад у иностранству.
То је готово три пута више него 2012, а највише је младих лекара без специјализације који зеле да оду из Србије.
Директорка ЛКС-а Весна Јовановић рекла је агенцији Бета да Комора издаје Сертификате о добром гласу (Гоодстандинг сертификате) од 2012. године, када је издато укупно 338 сертификата, 2013. године издато је 435, а 2014. године 927 сертификата.
„Здравствени систем може бити доводен у питање, не само због њиховог одласка, него и због старосне струкутре лекара. Специјалисти су већински јако стари људи и они морају отићи у пензију и онда ће се направити јако велики јаз између људи који су на почетку специјализације и оних који су већ отишли. Неће бити довољно
времена да специјалисти који су ту, добро едукују младе људе“, рекла је Весна Јовановић.
Према подацима ЛКС, у 2012. највише сертификата издато је докторима медицине – 161, а од специјалиста највише су га тражили специјалисти интерне медицине – 19, затим педијатрије – 17, опште медицине – 17 и опште хирургије -15.
У 2013. години, како је навела директорка ЛКС-а, највише сертификата – 257, издато је докторима медицине, специјалистима из области педијатрије 20, гинекологије и акушерства 19, опште хирургије 19, интерне медицине 18. Јовановићева је истакла да је и у 2014. години највише сертификата издато докторима медицине и специјалистима из области опште хирургије, интерне медицине и анестезиологије са реаниматологијом.
„У 2015. години до данас издато је око 250 сертификата“, рекла је Весна Јовановић, наводећи да ЛКС нема податак колико је заиста тих лекара и отишло из земље, али да статистика говори да имамо стални пораст броја издатих Гоодстандинг сертификата.
„Читаве службе могу да буду доведне у питање, анестезиолози су грана пред пензијом, хирушки блокови не могу да функционису и сада морамо да узимамо људе из пензије како би по уговору о делу радили“, упозорила је Весна Јовановић.
Она је истакла да највише младих одлази у Немачку и скандинавске земље, а разлог томе је велика потражња за лекарима опште прексе и специјалистима, као и лака нострификација дипломе.
Директорка Лекарске коморе је истакла да је она мање од месец дана на тој функцији, али да су већ поводом овог проблема успостављени контакти са Министарством здравља.
„Надам се да ће нас схватити као доброг партнера у креирању уписне политике на медицинске факултелте, око броја људи и дисперзије према специјализацијама“, казала је Весна Јовановић.
Бета