Кина је пустила у рад највећи радиотелескоп на свету, чија је површина чак око 30 фудбалских терена, а истраживаће да ли постоји интелигентан живот ван Земље.
Овај пројекат, заједно са недавним лансирањем друге кинеске свемирске станице, показује колико расту амбиције Кине у истраживању свемира и стицању престижа на међународном научном плану, наводи агенција АП.
Званична кинеска новинска агенција Синхуа јавила је да је стотине астронома и заљубљеника у свемирска истраживања присуствовало данашњем отварању овог радиотелескопа који научна заједница назива скраћеницом ФАСТ – радио телескоп сферичног пречника од петсто метара (Фиве-хундред-метре Апертре Спхерицал радио Телесцопе).
Истражитељи су навели да ће ФАСТ трагати за гравитационим таласима, бележити радио емисије са звезда и из галаксија и ослушкивати знаке интелигентног ванземаљског живота. Телескоп пречника 500 метара налази се у руралној зони јужне провинције Гуиџу између три планине који му обезбеђују природни ослонац. Његова изградња трајала је пет година и коштала је 180 милиона долара. Он је већи од Аресибо телескопа у Порторику, пречника 300 метара.
Изградња конструкције од 4.450 панела, назване “Тијањан”, или “Око неба”, почела је 2011. и завршена је у јулу.
Кина је такође завршила изградњу туристичких приступа, као што је тераса за посматрање на оближњој планини.
Кина издваја милијарде долара за свемирска истраживања и освајање свемира које сматра симболом нове снаге земље.
Бета
фото: Танјуг/Лиу Xу/Xинхуа виа АП