Овогодишњи раст потрошачких цена већ је достигао 10 одсто, а крајем новембра премашиће 12 процената
У очима аналитичара Међународног монетарног фонда, српска економија изгледа много боље него што се чини нама самима. Према последњој прогнози ММФ-а, у овој години ћемо имати пад бруто домаћег производа од само 0,5 одсто, а инфлација би требало да се заустави на 5,9 процената. Судећи по ономе што нам се догађа, пословично добро обавештени ММФ овом приликом дебело је омануо у процени. Јер државна статистика већ је објавила да нам се још у првом тромесечју догодио реални пад БДП-аод 1,3 одсто, у другом још за 0,8 процената, а домаћи аналитичари су проценили да ће нам све створено у 2012. бити реално за 2,5 одсто мање него лане.
У последњој прогнози ММФ је, по свему судећи, једино погодио да ће Србија по висини инфлације у 2012. бити рекордер. Према изјавама челних људи НБС, сада је већ достигла 10 одсто, а економисти тврде да ће крајем новембра премашити 12 процената.
Иначе, у августу нас је по висини инфлације следила Црна Гора са међугодишњим растом у том месецу од пет процента, затим Хрватска са четири одсто. Ако је за утеху, по инфлацији нисмо рекордери у Европи. Испред нас је Белорусија, која је за девет месеци достигла раст инфлације од 16,1 одсто, наведено је саопштењу Националног статистичког комитета Белорусије.
Овогодишњем укупном расту цена у Србији највише су допринела поскупљења хране, чије су цене у августу, према виђењу званичне статистике, биле за 9,1 одсто више него у истом месецу прошле године.
Неки већ предвиђају да би раст цена на мало крајем ове и почетком наредне године могао да достигне безмало 15 одсто. На то их упућују слична искуства из претходних година. После сушне 2007. године, у првом кварталу 2008. инфлација је достигла 14,9 одсто, а у првом тромесечју 2011. године 14,7 одсто. У оба случаја главни подстрекач тако високе инфлације била су поскупљења хране, која код нас, према објашњењу монетариста, на инфлацију утиче више него у другим земљама.
Према процени аутора „Макроекономских анализа и трендова”, овогодишња инфлација у Србији биће двоцифрена, с тим што ће 12 процената премашити већ крајем новембра.
– Инфлација ће сигурно прекорачити 10 одсто, а можда ће достићи и 12 процената, мада није добро да се о томе лицитира – изјавио је у уторак сарадник МАТ-а Миладин Ковачевић. – Наше прогнозе кажу да би у септембру могло доћи до раста цена од један одсто, у октобру показују значајан скок од целих четири одсто и тако до краја године.
Ковачевић је напоменуо да та инфлација није подстакнута тражњом и да је „у том смислу монетарна политика немоћна”.
Са овом његовом оценом сагласио се и Стојан Стаменковић, који је рекао да раст инфлације ове године није био изазван монетарном експанзијом, већ растом цена на тржишту.
Проблем српске економије је низак ниво производње и неравнотежа између понуде и тражње, указују економисти већ годинама. Ова неравнотежа ствара притисак на цене, чак и када потрошња опада, као што је то случај ове године. Наиме, статистика бележи пад промета робе на мало, а истовремено расте број незапослених, али упркос томе – цене расту.
У централној банци се јуче чуло да ће даљем расту инфлације у овој и почетком наредне године погодовати и повећање такозваних државних цена и раст цена увозних производа.
Политика
илустрација: Ј. Прокопљевић