Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер изјавио је данас у Европском парламенту (ЕП) да је реално очекивати да Европска унија обезбеди економску подршку и до 88 милијарди евра афричким земљама да би се јачањем њихових економија и државних структура зауставио стално нарастајући прилив имиграната у Европу.
Јункер је у расправи у ЕП о припреми предстојећег сусрета вођа ЕУ, рекао да уз средства земаља Европске уније и из буџета ЕУ већ припремљени фонд од 44 милијарде евра, може да достигне 88 милијарди евра.
Председник ЕК је посебно нагласио да ће бити обезбеђена и помоћ у граничним полицајцима и опреми Бугарској да се заустави поновна навала илегалних имиграната у Европу.
У расправи у ЕП су углавном подржане одлуке вођа ЕУ да се заштитом спољних граница, пуним стављањем на снагу споразума с Турском о заустављању миграната и економском подршком земљама Африке и Блиског истока такође оствари овај циљ.
Било је мишљења и да је нужно применити и мере унутрашње заштите, па и затварања граница, а у расправи је речено и да је имиграција и даље озбиљан безбедносни и проблем заштите идентитета европских земаља.
Председник Европског савета Доналд Туск је истовремено на скупу 70 земаља о помоћи Авганистану, рекао да ће ЕУ дати 1,3 милијарди евра овој земљи, али је подвукао да власти Авганистана морају прихватати илегалне авганистанске избеглице које Европска унија враћа у Авганистан.
На расправу о имиграцији се надовезао и амерички државни секретар Џон Кери, који учествује на конференцији о Авганистану у Бриселу, оценивши да су обустава ратних сукоба у Сирији и сламање Исламске државе Ирака и Сирије (ИСИС) битни за искорењивање узрока илегалне имиграције.
Кери је, слично расправи већине посланика у ЕП, осудио режим сиријског председника Башара ел Асада за заоштравање сукоба и посебно бомбардовање Алепа, али је оштро замерио и Русији да војно подржава режим у Дамаску.
Кери је рекао да, иако су САД прекинуле преговоре с Русијом о примирју и решавању сукоба у Сирији, Вашингтон жели, “али има мало наде”, да се разговори о сиријској кризи наставе у оквиру Уједињених нација.
Он је оценио да су “сиријски режим и Русија одбацили дипломатију и изгледа се определили за војну победу преко раскомаданих тела, бомбардовања болница и унесрећене деце у тој земљи која дуго пати”.
Амерички државни секретар се заложио за јачање веза Америке и Европске уније и нагласио да би, иако је нужно преустројити Унију, било лоше да се крене и у преиначавање њених институција.
Кери је рекао да САД желе “што је јачу могућу Европску унију и што је јачу могућу Велику Британију и високо интегрисане везе сарадње међу њима” и после изласка Велике Британије из чланства Уније.
Бета