Скупштина Србије усвојила је измене Закона о финансирању локалне самоуправе којим се прераспоређује 4,8 милиона динара са локала на републички буџет.
Према предложеним изменама закона, од укупних прихода од пореза на зараде градовима ће, уместо садашњих 80 одсто, остајати 77 одсто, општинама 74 одсто, а Београду 66 одсто, док ће остало ићи у буџет Србије.
На основу овакве рачунице, од градова ће бити узето 1,3 милијарде динара, од општина 1,6 милијарди, а од Београда највише – 1,9 милијарди.
Препрасподела средстава била је један од захтева Међународног монетарног фонда.
Министарка за државну управу и локалну самоуправу Ана Брнабић рекла је раније да је циљ измена закона фискална консолидација, смањења буџетског дефицита и очувањам макроекономске стабилности.
Расправа о амандманима на кључни пропис на овој седници – изменама Закона о финансирању локалних самоуправа завршена је пола сата после поноћи.
Посланици владајуће већине оценили су током расправе да су предложене измене Закона о финансирању локалне самоуправе добре јер је претходни акт из 2011. године “нарушио буџетску равнотежу и направио минус од 40 милијарди у буџету, док је новац трошен на текућу потрошњу”.
Према речима посланика опозиционе Српске радикалне странке Зорана Красића, суштински проблем локалних самоуправа у Србији је нерационално и неефикасно трошење средстава.
Н1
Kada bi mmf rekao da ova vlast izvrsi masovnu egzekuciju stanovnistva, bez pogovora bi nas sve poubijali!