16.10.2012. –
Индицент око сиријског авиона задржаног у Анкари, који је летео из Москве у Дамаск, неће се одразити на односе Русије и Турске, изјавио је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров. При томе, по његовим речима, опасност од распростирања сиријског конфликта на друге земље и даље је актуелна. Међународне проблеме и билатералне односе министри иностраних послова ЕУ и Русије размотрили су за радном вечером у Луксембругу.
Састанак Сергеја Лаврова са колегама из 27 европских земаља и Високим представником ЕУ за међународне послове Кетрин Ештон трајала је четири сата. Ситуацију на Блиском Истоку, а посебно разрешење сиријског конфликта, разматрали су посебно. Дан раније је међународна организација Хјуман Рајтс Воч објавила саопштење о томе да је сиријско ратно ваздухопловство примењивало касетне бомбе против терориста. Правобраниоци указују на совјетско порекло тог оружја. Русија ову информацију не потврђује, изјавио је Сергеј Лавров.
– У том региону има много оружја. Оно се нелегално шаље у Сирију и друге земље. Тамо ратују у плаћеници и страни инструктори. За то постоје потврде у независној штампи, укључујући енглески Дејли телеграф. Интернационализација овог конфлика прилично је широка. Регион је презасићен оружјем. Ко и одакле испоручује муницију и друге типове наоружања, врло је тешко установити.
Министарска вечера у Луксембругу постала је нова етапа припреме за децембарски самит Русија-ЕУ. Једна од главних тема на предстојећем састанку поново ће бити безвизни режим измђеу Русије и земаља Европе. Прошле године стране су утврдиле списак заједничких корака на популаризацији овог циља. Сада предстоји да се резимира резултат. Али одређени закључци ће моћи да се изведу и раније.
Москва инсистира на потписивању међувладиног споразума о даљем поједностављиваљу визног режима, између осталог узајамном укидању виза за лица која поседују службене пасоше. Ако рад на документу не буде завршен до 1. новембра, посаде европских редовних летова мораће да добијају визе.
– По нашем закону авиони страних компанија нису ослобођени од добијања виза. Али дуго је по обостраном споразуму деловао безвизни режим за посаде руских и европских авиона. Ми већ два пута продужавамо мораторијум на увођење виза за посаду. 1. новембар је крајњи рок. Упозорили смо наше партнере да ако не можемо да потпишемо споразум у октобру, авионске компаније треба да се побрину да посаде добију одговарајуће вишекратне визе. Ми ћемо бити спремни да ове визе издајемо оперативно.
Овом питању министри ЕУ ће се вратити већ без њиховог руског колеге. 15. октобра у Луксембургу се одржо савет министара иностраних послова ЕУ. Такође на дневном реду су односи Брисела и Пекинга, ситуација у Грузији и Белорусији после парламентарних избора. Ипак акценат ће поново бити стављен на Блиски Исток. Шефови дипломатија намеравају да усвоје нови 18. пакет сакнција против Сирије и нова економска ограничења у погледу Ирана.