Валутно тржиште се још увек није смирило након наглог пада фунте почетком месеца, а инвеститори на финансијским тржиштима се већ припремају на нове веће помаке.
Они би се могли догодити већ ове недеље а могле би их изазвати важне економске вести којих ће наредних дана бити натпросечно много, оцењује Адмирал маркетс.
Током викенда су већ почеле да се појављују политичке вести које би могле негативно да утичу на курс фунте. Немачка канцеларка Меркел изјавила је да Уједињено Краљевство након напуштања ЕУ неће добити приступ јединственом тржишту ако не прихвати и слободу кретања људи, која се Британцима не свиђа због превеликог таласа усељавања. Такође, током викенда британска премијерка Тереза Меј пожалила се на монетарну политику британске централне банке, на што јој је гувернер Марк Карни јавно одговорио да му се не меша у посао. Наведене вести повећавају страх од негативног утицаја Брегзита на британску економију и већ су узроковали додатни пад ионако слабе фунте, која се према долару налази на 30 – огодишњем минимуму.
Током недеље надлежне институције објавиће податке о стопи инфлације, броју нових незапослених особа и потрошњи у Британији за претходни месец. Уколико се испостави да се страх по питању Брегзита негативно одражава на привредна кретања, фунта би могла додатно пасти, а уколико објављени подаци буду бољи од очекивања, инвеститори на валутном тржишту би могли закључити да је њено слабљење било претерано. У том случају би поново почели куповати британску валуту, с циљем остваривања профита при новом таласу јачања до којег ће пре или касније доћи.
Евро
Након више од годину неуобичајено стабилног курса у односу на амерички долар и кинески јуан, последњих десетак дана курс евра почео је нагло да пада и сад се налази при дну распона у којем се кретао последњих месеци. Разлог за слабљење евра је исти као и код фунте – страх од већих негативних последица Брегзита на укупну европску економију, али и очекивање да ће америчка централна банка у децембру наставити дизати каматне стопе, што ће узроковати пребацивање капитала из Европе у САД, при чему ће европска валута слабити.
Догађај који би могао потврдити падајући тренд биће редовни састанак Већа гувернера Европске централне банке на којем се одлучује о висини каматних стопа и плановима банке за будућност. Инвеститори вероватно очекују званичну потврду наставка програма убризгавања 80 милијарди евра месечно у финансијски сyстем, након што су се недавно појавиле гласине да би ускоро могло доћи до смањивања износа. Вест о наставку програма би вероватно узроковала додатно слабљење евра.
Амерички долар
Ова валута има статус светске резервне валуте, те јој вредност за разлику од осталих валута може расти чак и када се појављују проблеми везани уз глобалну привреду. Страх по питању Брегзита узроковао је распродају и британске фунте и евра, а највећи део капитала пребачен је управо у амерички долар који је перципиран сигурним уточиштем у несигурним временима. Додатан разлог за јачање долара је све већи број инвеститора који су уверени да америчка централна банка ускоро подиже каматне стопе, те због тога већ купују долар с циљем остваривања профита на јачању ове валуте.
Аналитичари Адмирал Маркетса такође сматрају да би амерички долар могао у односу на евро додатно ојачати идућих месеци. Када је у питању британска фунта, пад од 30 одсто у последње две године је вероватно претеран, те не треба очекивати значајније додатно сљабљене са садашњег нивоа.
Вестионлине