Безбедност

Генерални секретар ОДКБ-а у Београду

Генерални секретар Организације за колективну безбедност и сарадњу (ОДКБ) Николај Бордјужа оценио је данас да је политика Запада оријентисана ка подели словенских народа и поручио да постоји механизам за улазак Србије у ОДКБ, али да је одлука о томе „суверено право Срба”.

Бордјужа је за Спутњик нагласио да је категорички против тезе „ако ниси с нама, ти си против нас”, наводећи да су поруке у том тону које Србији стижу са Запада „још једна потврда да је у току покушај да се вештачки прекину вишевековне везе међу словенским државама”.

Бордјужа сматра да свака држава треба да има нормалне контакте и добру сарадњу и са земљама Запада, и са земљама Истока, како би имала заокружену спољну политику.

„Због нечега све те земље које постављају ултиматуме Србији не ограничавају своје контакте са другим државама, а од својих партнера то траже – од Србије, Украјине или Бугарске. Сетите се гасне епопеје са ‘Јужним током’. Зато мислим да је то погрешно”, рекао је Бордјужа.

На питање може ли Србија у перспективи да постане цланица ОДКБ-а, он је одговарио да механизам за то постоји, али да је пре свега важно да се заједнички ради на подизању нивоа безбедности наших земаља.

„Што се тиче тога хоће ли Србија ући у ОДКБ, то је суверено право Срба. Ако донесу такву одлуку биће нам драго, механизам уласка у организацију постоји. Ако донесу друкчију одлуку, само да сарађују са нама, и то ћемо поздравити”, рекао је Бордјужа, који је у Београду боравио због учешћа на конференцији „Тероризам и електронски медији”.

Суштина, сматра он, није у ком својству ће земља бити, него је најважније да се заједничким напорима подигне ниво безбедности и искључи могућност различитих терористицких аката или неких других кризних појава.

„Ми на томе и радимо и зато наша сарадња у било којем облику иде у корист и Србији, и државама чланицама ОДКБ-а”, сматра Бордјужа, оцењује да је сарадња Србије и ОДКБ-а добра.

Упитан да прокоментарише то што Западу и НАТО, како тврди Спутњик, смета тесна војна сарадња Србије с Русијом и „с времена на време” заједнички маневри са чланицама ОДКБ-а, он каже да логика развоја свих догадаја данас говори да НАТО и Американци воде политику „завади па владај”.

„Воде политику да никако не дозволе обнову тесних контаката међу словенским народима. Управо је зато у Украјини био организован државни преврат, притом, организован са стране. Управо зато се Украјина користи само за једно – да се поцепа наше словенско јединство и то се дешава свуда, па и у Србији”, сматра Бордјужа.

Иако о томе, како каже, раније није говорено, „данас је све тако огољено и видимо како Американци и њихови вазали раде и у Сирији, и у Украјини, да више нема смисла ћутати о томе”.

„Та политика је оријентисана само на једно – да подели словенске народе”, тврди Бордјужа.

Говорећи о примедбама на рачун заједничког хуманитарног центра Србије и Русије у Нишу, међу којима и тврдње да је то „шпијунски центар”, генерални секретар ОДКБ каже да су бројна објашњења западних партнера „смешна”, па и када је реч о „шпијунском центру”.

Тај центар, објашњава он, формиран је да би се пружила помоћ, пре свих Србији у случају великих техногених или природних катастрофа, да се не би чекало да стигну авиони из Русије са помоћи и спасиоцима, него да се оперативно реагује на лицу места на све такве кризне ситуације.

„Сматрам да тај центар може да ради ако његови радници буду социјално заштићени и ако буду имали јасан правни статус. Било би добро да то питање буде решено што пре, али схватамо да је та одлука на руководству Србије и то је суверено право Срба. Ми ћемо одлуку прихватити каква год да буде, али ако имамо у виду да је центар формиран да би се пружала помоћ тој држави, неопходно је да тај правни статус буде јасно дефинисан”, поручио је Бордјужа.

Министар одбране Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић састали су се са генералним секретаром Организације за колективну безбедност (ОДКБ) Николајом Николајевичем Бордјужом, који учествује на 12. међународној конференцији „Тероризам и електронски медији” у Београду, саопштено је из Министарства одбране.

Сусрет је био прилика да се разговара о закључцима са Пете Mосковске конференције о међународној безбедности, која је одржана у априлу 2016. године у Москви и на којој је учествовао и министар одбране Зоран Ђорђевић, политичко-безбедносној ситуацији у земљи и региону, као и о унапређењу сарадње Републике Србије и ОДКБ током 2017. године. ОДКБ је безбедносни савез који окупља Русију, Белорусију, Јерменију, Казахстан, Таџикистан и Киргизију.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!