Србија

Какав бре дан примирја, то нека славе Швабе и Угари, Србија данас слави дан ПОБЕДЕ!

У знак сећања на 11. новембар 1918. године, када је у 11 сати на снагу ступило примирје, у свету се обележава Дан примирја у Првом светском рату. У Србији, код Спомен-костурнице бранилаца Београда, биће положени венци и одата почаст свим страдалим војницима и цивилима. Претходно ће бити одата пошта француским војницима који су погинули у Србији, а затим и руским, италијанским и војницима земаља Комонвелта, док ће на Споменик незнаном јунаку на Авали венац положити председник Србије.

Пре 98 година, Велики рат је окончан потписивањем примирја у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, у шуми код града Компјењ. Тај дан се данас обележава у целој Европи, земље Комонвелта га обележавају као Дан сећања, а Американци као Дан ветерана.

У Француској, на пример, одаје се пошта и војницима погинулим у Другом светском рату, али и у новијим сукобима.

Кристин Моро, амбасадорка Француске у Србији, каже да сви градови и сва села обележавају 11. новембар и сви се сећају својих мртвих.

“У сваком селу ћете наћи споменик посвећен тим жртвама. Свечаностима присуствују војне и цивилне власти, некадашњи ратници али и грађани. У обавези смо да пренесемо младима то сећање јер и данас треба да смо вечно захвални жртвама и да будемо свесни да ће, нажалост, увек бити потребе да жртвујемо свој живот за своју домовину”, рекла је амбасадорка Моро.

Србија Дан примирја обележава од 2012. године. Претходно, тај датум се у Србији обележавао од 1919. године, све до почетка Другог светског рата. Да би поново градили културу сећања, сматрају историчари, потребно је у цео процес више укључити образовни систем али и установе културе.

“Ако се будемо задржали на манифестационом моменту, нећемо доћи до суштине, а то је образовање и кулутра. Недостаје нам знање које је стереотипно знање о великим биткама, великим победама и поразима и великим страдањима, али Први светски рат је сложена појава, сложен процес који је трајао четири године и био први велики глобални, тотални рат”, објашњава историчар Дејан Ристић.

Оно што се променило у односу на период непосредно после рата јесте то што се данас одаје пошта жртвама и на победничкој и на губитничкој страни.

“За историјске непријатеље, као што су биле, на пример, Француска и Немачка, битка као што је Верденска, чију стогодишњицу обележавамо ове године, постала је симбол помирења. Треба да се сетимо слике канцелара Кола и председника Митерана који су с руком у руци обележели страдање у Верденској бици. У тој бици је било 700.000 жртава, равноправо и на француској и на немачкој страни”, рекла је амбасадорка Моро.

Од 1914. до 1918. године погинуло између 15 и 20 милиона људи. Током Првог светског рата, Србија је изгубила трећину становништа. Примирје које је потписано 11. новембра било је на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!