Министри спољних послова држава чланица Европске уније завршили су у поноћ између недеље и понедељка ванредни неформални састанак посвећен изборној победи Доналда Трампа “округлим” саопштењем да се залажу за “снажно партнерство” са Сједињеним Америчким Државама. То је формула извучена из дипломатско-протоколарног речника која у преводу значи да су шефови дипломатија завршили састанак у магли неизвесности – исто онако како су га и почели.
Тројка избегла окупљање
Сви чак нису ни нашли да је потребно да дођу. Француски, мађарски и британски министри спољних послова одбили су да присуствују овом на брзину сазваном окупљању.
Показали су тим изостанком колико држе до позива Федерике Могерини, која званично има функцију шефице дипломатије Европске уније.
Министри који нису дошли у Брисел поручили су да је ванредан састанак “преурањен”.
Уместо Бориса Џонсона је на вечеру код Могеринијеве послат из Лондона један високи британски званичник.
“Не видимо потребу за додатним састанком у недељу зато што је термин одржавања америчких избора одавно одређен. Догодио се један демократски чин, у току је период транзиције и ми ћемо радити са садашњом и будућом администрацијом да обезбедимо најбољи исход за Британију”, казао је портпарол Форин офиса.
Лажно заједништво
Састанак министара иностраних послова претворио се у полигон за нападе на шефицу дипломатије Уније која је изгледа платила цену, јер се усудила да фактички зађе у суверену зону спољне политике држава чланица, уместо да остане у границама њене готово сасвим протоколарне функције. Критике које су јој упућене јасно говоре до које мере је уопште “заједничка” било војна, било спољна политика ЕУ – за сада још увек далеко од стварности.
Дошли да критикују
Ни они који су се одазвали позиву нису поштедели Могеринијеву критика. “Иако Доналда Трампа не сматрамо анђелом, он није проблематично дете коме би требало да буду посвећени посебни састанци”, рекао је по завршетку састанка Виктор Вашчиковски, шеф пољске дипломатије, додавши да Унија “има доста проблема, али не са Америком”.
Критикујући Могеринијеву, европски министри спољних послова покушали су тако да спусте лопту и прикрију нервозу због неизвесности у вези са будућом политиком САД, и то после бомбастичних предизборних најава Доналда Трампа када је у питању Русија, нуклеарно питање Ирана, климатске промене, рат у Сирији и нарочито НАТО који је до сада био средство за спровођење милитаристичке политике америчке војне индустрије, уз финансијски допринос грађана свих држава чланица западне војне алијансе.
Н. Јокић – Вести