Оливер Харт, британски професор са Харвард Универзитета и познати нобеловац, изјавио је да је Брисел отишао предалеко у централизацији и да би требало да напусти такву политику, уколико мисли да ЕУ опстане. У супротном може колапсирати.
“28 чланица ЕУ није довољно хомогено, те се не може сматрати једним ентитетом, тако да је покушај да се сви обједине у једном био грешка” наводи овај професор. “Дислоцирање одређених надлежности на државе чланице може повратити контролу над неким кључним сегментима, као што су слободна трговина и кретање радника”.
“Евро је такође био грешка, као што сам тврдио од почетка. Било би паметније напустити систем једне валуте, као што су то урадили и Британци”.
Овај став дели и Хартов колега фински економиста Бенгт Холмстром са МИТ универзитета, који наводи да ЕУ мора редефинисати своје приоритете, ограничити своје активности и регулаторна права, те се фокусирати на есенцијалне ствари. Ова два професора су поделила Нобелову награду за економију 2016. године за своју теорију уговора.
Још један новеловац Јожеф Стиглиц, у својој новој књизи, такође, тврди да је евро највећа претња за Европу, који уместо да је приближио државе чланице, он их је толико удаљио да прети економској и социјалној стабилности уније.
Извор :Економски Онлине