ДВАНАЕСТОГОДИШЊИ ученик Р. Р. из Подгорице протекле недјеље добио је негативну оцјену из историје јер је рекао да је Црна Гора прва српска држава.
Он је причајући о настанку Црне Горе, казао да је „Црна Гора прва српска држава која се прије звала…”
Након таквог почетка реченице наставник га је прекинуо и питао гдје то пише у књизи, а након објашњења да не пише нигдје у уџбенику, из којег данас морају да уче дјеца, али да је то тако у многим другим књигама и да је то у кући научио, наређено му је да сједне и саопштено да је добио јединицу.
Већина другара Р. Р. из одјељења аплаудирала је због таквог одговора, а то је још више наљутило наставника.
Учеников отац и један од оснивача НВО Клуб Србије и Црне Горе -Вељко Рачић – каже да ће то бити први пут у историји овдашњег образовног система да ученик добије негативну оцјену, а да заправо наставник није знао.
Рачић истиче да он и његова супруга нијесу критиковали сина због негативне оцјене, већ напротив. Наградили су га новим патикама. Он савјетује родитеље да чувају дјецу и да их васпитавају непоколебљиво у духу традиционалних вриједности и темељних опредјељења.
– Када је син донио јединицу, као припадници најугроженије етничке групе у Европи, што српска заједница у Црној Гори и јесте, осјећали смо се тужно, али без икаквог осјећаја мржње или осветољубивости. Црна Гора преживљава последњих година своје најтамније часове, и то се свакодневно и у бројним другим примјерима потврђује – објашњава за „Дан” Рачић.
Рачић за „Дан” каже да на овај гест наставника гледа са тугом, прије свега као човјек и родитељ, а онда и као припадник најугроженије етничке групе у Европи, што српска заједница у Црној Гори заиста јесте.
– Хипотетички говорећи, и да ђак није показао никакво знање, што није тачно, фасцинантно је и упечатљиво то што је баш при изговору ријечи ,,да је Црна Гора српска држава” био прекинут од просвјетног радника и малтене кажњен на лицу мјеста, без прилике да појасни то што је претходно саопштио. Но, како год, дискриминација готово једне трећине грађана ове земље није више никаква новост, то се потврђује у свакодневном животу и постало је дио свакодневице – истиче Рачић.
До којих граница иде покушај усађивања или боље рећи утјеривања некаквог новоцрногорског родољубља, наводи даље Рачић, најбоље свједочи примјер од прије два дана када је Завод за школство организовао излет који је имао за циљ упознавање културе престонице Цетиња и ширег језгра Иванових корита и Ловћена, гдје су црвене мајице са црногорским обиљежјима биле дио обавезног „декора” приликом шетње градом и посјета бројним институцијама.
– Да не говоримо о некаквим лажним историјским тумачењима која се могу наћи у уџбеницима, по којима су на примјер „Немањићи попалили и окупирали тадашњу државу Зету” и друге будалаштине. Сва је срећа у овој несрећи, коју диригују ствараоци, носиоци и протагонисти и креатори тог новог црногорског европеизираног и испраног човјека па дјеца у својим породицама имају прилику да чују праву истину. Нова Црна Гора, како је замишљена у кухињама западних и прозападних центара, може опстајати један период, само на антисрпству. Јер, чим би је вратили свом изворишту и исходишту, а оно је без икакве сумње српско, вратимо ли се у вријеме Јована Владимира, преко свих династија, закључно са Петровићима, одговор би био више него јасан – истиче Рачић.
Он наводи да је потребно под плаштом мултикултурализма и мултиконфесионализма новим генерацијама пласирати некакав поглед самосвојности и црногорске посебности која нема никакве везе за српством.
– Тврдим да је Црна Гора у свим досадашњим државним аранжманима у којима је била, била много слободнија и своја, него што је то данас – оцијенио је Рачић.
Он каже да неће никог тужити нити се жалити било којој институцији због потеза наставника, јер би на тај начин обесмислили читаву ову причу.
– Институције које се задужене за образовање су пуки извршиоци већ раније „упакованог” знања које се даје дјеци. Хтјели смо само да скренемо пажњу да се овдје ипак ради о једном систему који манипулише дјецом. Иста је ствар са језиком, сви смо били свједоци појаве новог буквара, у јавности прозван „буквар за плакање”, докле иде та идеолошко-квазиакадемска манипулација. Нажалост, дјеца увијек испаштају – закључује Рачић.
Каква је то Црна Гора којој је потребна лажна историја?
Вељко Рачић сматра да је образовни систем у Црној Гори устројен да оповргава праву истину, или боље рећи – он се креће у опсегу око полуистине.
– Онај који је прије двадесет и кусур година нелегално дошао до печата ове државе и који се у међувремену одрекао себе и издао сваку честиту вриједност и који опстаје на оваквим „креацијама” и манипулативном инжењерингу је одговоран за све поменуто. Убијеђен сам да Црна Гора, која уз пут пледира и на неке шире интеграције, нешто мора да мијења, јер оваква је неодржива на дужи рок. Каква је то Црна Гора којој је потребна лажна историја? Није ли она и сувише витешка да се дичи својом прошлошћу, а не да је изврће и демантује – закључује Рачић.
Дан.цо.ме