Председник РС Милорад Додик нашао се на удару одлазеће америчке администрације која му је увела санкције, а узвратио је поруком амбасадору САД у Сарајеву, Морин Кормак да је непожељна у РС.
Додик је истовремено затражио од министра иностраних послова Игора Црнадка да Морин Кормак прогласи персоном нон грата у БиХ.
– Морин Кормак је непријатељ Срба. Крши Устав мешајући се у рад органа БиХ, па тако и Дејтонски споразум – казао је Додик и додао да је РС “под сталним ударом бахате политике одлазеће администрације”, коју је назвао “пробошњачком, проунитаристичком и изразито антисрпском”.
САД су образложиле да су санкције Додику уведене због опструкције примене Дејтонског споразума. Њему је забрањено да путује у Америку, а предвиђено је и замрзавање његове имовине у тој и земљама које ће се евентуално придружити санкцијама. Притом, српски премијер Александар Вучић каже да није реално да се Београд придружи санкцијама, замрзне Додикову имовину у Србији или му забранимо да допутује у Београд. Вучић је испричао да је од Американаца примио информацију да ће Додику бити уведене санкције, али не и на шта ће се оне односити.
Санкције су уследиле после одбијања САД да Додику издају дипломатску и обичну визу, чиме је спречен да се одазове позиву да присуствује инаугурацији новог америчког председника Доналда Трампа.
“Изетбеговић се спрема за рат на пролеће!”
Додик је истакао да су санкције доказ да није спреман да тргује интересима РС. Према његовим речима санкције су депласиране, јер нема имовину, ни рачун у САД.
– Поносан сам што нисам хтео промену Устава БиХ, како је тражила одлазећа администрација САД, нити да предам полицију РС и прихватим бутмирски процес, који би практично укинуо РС и што није укинут Дан Републике Српске. Надам се да ће нова администрација САД увести нову политику која се неће заснивати на сили, а ја ћу упркос санкцијама поштовати дух Дејтона – поручио је председник РС.
Инцко се обрадовао
Одлуку САД поздравио је високи представник у БиХ Валентин Инцко. Он је казао да се Додик “играо ватром и прешао црвену линију”. Слично се понео министар безбедности БиХ Драган Мектић из СДС-а који је пожурио да позове Додика да поднесе оставку и “спасе РС и српски народ”.
Међутим, министар спољне трговине БиХ Мирко Шаровић, који је и сам осам година био на црној листи, рекао је да он и СДС принципијелно не подржавају увођење санкција било коме у БиХ.
Представници одлазећих власти САД иначе с Додиком не одржавају контакте, а ситуација је ескалирала кад је у Српској, 25. септембра, упркос забрани Уставног суда БиХ одржан референдум о Дану РС.
Милорад Додик био је у истој ситуацији и 1995. године кад је био потпредседник Народне скупштине РС. Тада се одлуком америчке Канцеларије за контролу страних средстава (ОФАЦ) његово име нашло са стотинама других особа које су биле стављене на црну листу.
Д. Декић – Вести