Председник владе Србије нагласио да је хрватски премијер “увек добродошао у Србији”.
Добро је што је премијер Србије Александар Вучић учествујући на Светском економском форуму послао “помиритељске поруке” региону, укључујући јавни позив хрватском премијеру Андреју Пленковићу са којим је јуче учествовао на панелу у оквиру тог скупа, да посети Београд, оцењују за Данас стручњаци за регионална питања. С друге стране, наши саговорници различито гледају на Вучићеву изјаву да “није проблем” да буде настављен бриселски дијалог са Приштином наредне седмице.
Како преноси агенција Тањуг, Вучић се јуче, одговарајући на питања новинара у Давосу, сагласио са Пленковићем, који је рекао да је Србија важна за Хрватску, поручујући да је исто тако Хрватска важна за Србију, а нагласио је и да је Пленковић “увек добродошао у Србији”. Премијери Србије и Хрватске учествовали су на панелу под називом “Идемо источно – јачање суседа Европе”, на којем су говорили и украјински председник Петро Порошенко, шеф аустријске дипломатије Себастијан Курц, као и европски комесар Јоханес Хан. Вучић је за хрватске медије демантовао да је било предвиђено да има билатерални састанак са Пленковићем у Давосу.
Александра Јоксимовић, председница Центра за спољну политику, каже за Данас да је за односе Србије и Хрватске изузетно важно да се успоставе контакти на највишем политичком нивоу, па јучерашњи сусрет Вучића и Пленковића на панелу у Давосу посвећеном даљим интеграцијама и односима ЕУ и њеног суседства “отвара врата” за успостављање отвореног дијалога, “иако и даље није познато какав ће бити формат њихових разговора у будућности”.
– Само разговором се могу решавати отворена питања између Хрватске и Србије. Дакле, значајно је што је Вучич рекао у Давосу да је “важно да разговарамо”, наводи наша саговорница.
Поводом најављеног наставка бриселских преговора Београда и Приштине, заказаног за 24. јануар, и недавног разговора српског премијера и високе представнице ЕУ Федерике Могерини, Јоксимовић каже да су недавни догађаји “убрзали организовање новог састанка у Бриселу”, те “одредили које ће се теме наћи на преговарачком столу”.
– За Београд је важна тема формирања заједнице српских општина и чини се да ће у предстојећој рунди бити о томе разговарано. Такође, битно је што се показало да Бриселски дијалог нема алтернативу, односно што се наставља путем којим се и досад ишло. То значи преговоре на политичком нивоу уз посредство ЕУ, указује Александра Јоксимовић.
Драгомир Анђелковић, историчар и аналитичар, каже за Данас да “прилично разумно звуче” Вучићеве речи у Давосу, попут изјаве да је “заједнички интерес” Србије и Хрватске “сачувати мир у региону” и да је “разговор у овом тренутку најбитнији јер док разговарате знате да неће доћи до оружаних инцидената”.
– У тренутку када су тензије у региону подигнуте значајно је да се сукоби не продубљују. Стога, Вучићеве поруке су добре и умирујуће, гледано са “државничке стране”, али мислим да му такве изјаве неће много користити током предстојеће изборне кампање, констатује наш саговорник.
Упитан за спремност Београда да настави дијалог са Приштином, Анђелковић наводи да “не сматрам да тај процес треба наставити док не видимо каква ће бити политика нове америчке администрације јер ни досад нисмо много добили разговорима у Бриселу”.
– Вучићева помиритељска порука косовским Албанцима вероватно је подстакнута жељом да се наставе европске интеграције Србије, односно у складу је са тежњама ЕУ и Немачке, истиче Анђелковић.
Хан: “Србија добро напредује”
РТС је пренео да је Вучић са Ханом у Давосу разговарао о регионалној стабилности и европском путу Србије. “И остале земље у региону треба да се угледају на Србију, која је остварила добре економске резултате смањење незапослености и привредни раст, рекао је Хан. Говорећи о европском путу Србије, комесар ЕУ је рекао да Србија добро напредује и да јој је пут устаљен. Сваких неколико месеци ће се отварати нова поглавља”, наводи се на порталу РТС.
Заседа одбор ЕП 24. јануара о Балкану
У Европској комисији сматрају да је “неодговорни и безразложни” инцидент с возом изазвао затегнутост између Београда и Приштине, а Европски парламент је одлучио да одржи расправу због “забрињавајућег пораста напетости” у региону последњих недеља, преноси портал ЕурАктив. За 24. јануар је сазвана и расправа у Спољнополитичком одбору ЕП на тему “Западни Балкан: Стабилност региона и његова будућност морају однети превагу над свађама из прошлости”. Више посланика тог одбора Европског парламента је затражило ту ванредну расправу, а у име групе либерала словеначки посланик Иво Вајгл је издао посебно саопштење у којем подвлачи “узнемирење због нарастајућих затегнутости на Западном Балкану” и позива вође западнобалканских земаља да “одиграју нужну одговорну улогу за очување стабилности региона и да се усредсреде на реформе и поступак који води укључивању у ЕУ”, преноси портал.
M.Стојановић,Днас.рс
фото: ФоНет