Економија

Банка Кине почела са радом у Срби

Банка Кине почела је од данас да ради и у Србији, а церемонији отварања присуствовао је и председник Србије Томислав Николић. Током посете седишту новоотворене Банке Кине на Новом Београду он је рекао да Србија не тражи од Кине никакву милостињу и помоћ, али да зна да Кина може да запосли Србију.

Николић је рекао да је отварање Кинеске банке велики догађај не само за српско банкарство, привреду и финансије већ и за целу земљу.

“Отварање Банке Кине учвршћује и спроводи у живот споразум о стратешком партнерству две земље, потписан у Београду прошле године. Србија је онај прави настављач политике Југославије, због које је Кина и постала пријатељ наше земље”, рекао је Николић.

Николић је позвао све људе и компаније у Србији који имају идеју, пројекат или тржиште, а немају средства, да разговарају са кинеском банком, која им може помоћи.

Амбасадор Кине у Београду Ли Манганг, који је себе назвао “Србином пореклом из Кине”, указао је да Влада и председник Србије придају велику пажњу развоју пријатељских односа између две земље.

“Сигуран сам да је однос наше две земље данас бољи него јуче, а сигурно слабији него сутра”, нагласио је он.

Ли Манчанг је одао и признање Николићу што, и поред великих обавеза, стално прима кинеске делегације, разговара са њима, саветује, “даје све од себе да унапредимо и ојачамо постојећу сарадњу”.

Николић и Ли Манчанг су се у седишту банке у Булевару Зорана Ђинђића потписали на велики пано који ће бити успомена на дан отварања у Београду.

Томислав Николић, Банка Кине Извор: Тањуг/Зоран Жестић
На свечаности поводом отварања, одржаној у Палати Србија, Николић је подсетио да је Банка Кине почела финансирање смедеревске железаре и истакао да ће уз њену помоћ и уз знање и искуство Хестила, српска железара ће “пословати боље него икад у својој историји”.

“Сарадња Србије и Кине је свеобухватна, и као таква постаје пример свима како би требало да сарађује држава са државом, без обзира на вличину, моћ, удаљеност, пример како ми то видимо и у чему препознајемо будућност у билатералним односима”, рекао је Николић.

Председник Управног одбора Кинеске банке Гуоли Тијан рекао је да се нада да ће њеним отварањем бити продубљена сарадња између две земље, у корист привреде и становништва.

Извор: Н1

Он је истакао да се последњих година унапређивала економска сарадња Србије и Кине и да је Србија постала први стратешки партнер Кине у региону. Према његовим речима, отварање те банке у Србији је доказ пријатељства две земље.

Министар финансија Душан Вујовић истакао је да су отварањем банке српско-кинески односи ушли у нову фазу.

“Кинеска банка треба не само да подржи кинеске компаније већ и да српским приближи кинеско тржиште”, рекао је Вујовић.

Извор: Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!