Банка Кине почела је од данас да ради и у Србији, а церемонији отварања присуствовао је и председник Србије Томислав Николић. Током посете седишту новоотворене Банке Кине на Новом Београду он је рекао да Србија не тражи од Кине никакву милостињу и помоћ, али да зна да Кина може да запосли Србију.
Николић је рекао да је отварање Кинеске банке велики догађај не само за српско банкарство, привреду и финансије већ и за целу земљу.
“Отварање Банке Кине учвршћује и спроводи у живот споразум о стратешком партнерству две земље, потписан у Београду прошле године. Србија је онај прави настављач политике Југославије, због које је Кина и постала пријатељ наше земље”, рекао је Николић.
Николић је позвао све људе и компаније у Србији који имају идеју, пројекат или тржиште, а немају средства, да разговарају са кинеском банком, која им може помоћи.
Амбасадор Кине у Београду Ли Манганг, који је себе назвао “Србином пореклом из Кине”, указао је да Влада и председник Србије придају велику пажњу развоју пријатељских односа између две земље.
“Сигуран сам да је однос наше две земље данас бољи него јуче, а сигурно слабији него сутра”, нагласио је он.
Ли Манчанг је одао и признање Николићу што, и поред великих обавеза, стално прима кинеске делегације, разговара са њима, саветује, “даје све од себе да унапредимо и ојачамо постојећу сарадњу”.
Николић и Ли Манчанг су се у седишту банке у Булевару Зорана Ђинђића потписали на велики пано који ће бити успомена на дан отварања у Београду.
Томислав Николић, Банка Кине Извор: Тањуг/Зоран Жестић
На свечаности поводом отварања, одржаној у Палати Србија, Николић је подсетио да је Банка Кине почела финансирање смедеревске железаре и истакао да ће уз њену помоћ и уз знање и искуство Хестила, српска железара ће “пословати боље него икад у својој историји”.
“Сарадња Србије и Кине је свеобухватна, и као таква постаје пример свима како би требало да сарађује држава са државом, без обзира на вличину, моћ, удаљеност, пример како ми то видимо и у чему препознајемо будућност у билатералним односима”, рекао је Николић.
Председник Управног одбора Кинеске банке Гуоли Тијан рекао је да се нада да ће њеним отварањем бити продубљена сарадња између две земље, у корист привреде и становништва.
Извор: Н1
Он је истакао да се последњих година унапређивала економска сарадња Србије и Кине и да је Србија постала први стратешки партнер Кине у региону. Према његовим речима, отварање те банке у Србији је доказ пријатељства две земље.
Министар финансија Душан Вујовић истакао је да су отварањем банке српско-кинески односи ушли у нову фазу.
“Кинеска банка треба не само да подржи кинеске компаније већ и да српским приближи кинеско тржиште”, рекао је Вујовић.
Извор: Н1