Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да ће покушати да нађе компромис са председником САД Доналдом Трампом о проблемима, попут трговине и новчаних издавања за војску и додала да ће радити на заштити битних односа између Европе и САД-а, преноси Ројтерс.
– Он је своја убеђења јасно изнео у инаугурационом говору. Рекла бих две ствари у вези са овим. Прво верујем да је најбоље за нас ако радимо заједно поштујући правила, уобичајене вредности и заједничке акције у међународном економском систему, међународној трговини и дамо наш допринос војним савезима – рекла је Меркелова поводом Трамповог говора.
Као другу битну ствар, она је истакла да транс-атлантски односи неће бити мање важни у долазећим годинама него раније.
– Радићу на томе. Чак и када буде различитих мишљења, најбољи компромиси и решења могу се наћи када размењујете идеје и поштујете се – рекла је Меркел.
Немачки вицеканцелар Зигмар Габријел изјавио је у петак да Европа и Немачка морају да бране своје интересе када се ради о трговини, као и да ће Немачкој бити потребна нова економска стратегија усмерена ка Азији.
-Оно што смо су чули (током инаугурације Доналда Трампа) су високи националистички тонови. Мислим да морамо да се спремимо за грубу вожњу – рекао је Габријел у интервјуу за немачки ЗДФ, а преноси Ројтерс.
Немачка власт је током протекле деценије била један од главних заговорника транс-атлантског трговинског споразума (ТТИП), који је наилазио на велики отпор широм Уније, а нарочито су биле спорне одредбе којима се руши суверенитет државе, а у корист мултинационалних корпорација. Трамп је у предизборној кампањи најавио да ће обуставити склапање тог споразума.
Ни медији не одустају
У исто време, водећи аналитичар Франкфуртер Алемајнецајтунга Петер Штурм објавио је текст који понајбоље осликава расположење немачке јавности (власти и медија) по питању Трамповог избора за председника САД.
Како се наводи у тексту, најбоља ствар у томе што је Доналд Трамп преузео председничку дужност јесте то што ће сада “морати да делује, а не само да твитује”.
Немачки аналитичар наводи да је дуго време које је било потребно за пренос власти у Вашингтону изазвало мучнину и несигурност око тога шта Доналд Ј. Трамп заиста смера са својом земљом и са светом. “Његовом превеликом егу сигурно би годило да се због њега промени та традиција дуге транзиције”, верује Штурм.
Он додаје да не треба унапред исмевати било шта што је Трамп рекао до сад као “немогуће” и изражава очигледну стрепњу од стварних Трампових планова од уласка у Белу Кућу.
Проблем је, каже, то што амерички председник, већ и самим својим изјавама у интервјуима, креира стварност – односно мења је. То важи на пример за његове примедбе о НАТО – с једне стране, Северноатлантски савез је “застарео“, а с друге му је заиста важан, примећује Штурм и додаје да такве ствари позивају противнике НАТО да испробају све што могу да ураде, а да не буду кажњени.
– Многи бизнисмени сматрају да могу да буду бољи политичари, а Трамп себе види као највећег. Али постоји разлика кад се декретима влада у неком предузећу и кад се иницира доношење одлука у итекако комплексној творевини по имену ‘држава’. Фирме делују у једном, одређеном сектору и не морају много да се бринути о другим подручјима. У политици је све повезано – и то није само глупа фраза слабића који не воле да доносе одлуке – наводи немачки аналитичар, преноси Дојче Веле.
Штурм позива да се многе ствари у Америци “могу и морају поставити другачије” него што је то радио Обама. “Притом се можемо само надати да ће бити људи који ће енергију супер-ега усмерити у колико-толико прорачунате стазе. У супротном, ми свет за четири (или осам) година, нећемо препознати”, страхује немачки аналитичар.
Вестионлине, Танјуг
фото: USA Today