Београд – Цене горива на пумпама у Србији настављају да расту и то из дана у дан.
Тако је у понедељак најтраженији дериват бензин БМБ 95 достигао цену од чак 144,20 динара што је за око 11 динара више него само пре месец дана, пишу Вечерње новости.
Поскупљење се објашњава скупљим транспортом пругом или друмом, који је био неопходан јер је на Дунаву лед зауставио саобраћај.
Нове цене имају и евродизел који се продавао за 151,40 динара литар а „небу под облаке“ отишла је цена евродизела са адитивима (називи се разликују од компаније до компаније) па су возачи који желе дизел „отпорнији на мраз“ у понедељак морали да изброје и 156,40 динара за литар!
Протеклих дана је мировала једино цена ТНГ (течног нафтног гаса) популарног ауто-плина који се „усталио“ у распону цена од 77,50 до 80,50 динара за литар, мада има на појединим пумпама и значајнијих одступања од ове „границе“.
„Тачно је да гориво свакодневно поскупљује“, каже за Вечерње новости Бора Татић, заменик председника Удружења приватних бензинских станица Србије – Разлога је доста, а највећи је тренутно отежано допремање горива у Србију.
Татић појашњава да је због обустављеног превоза деривата баржама Дунавом, велика већина компанија које послују у Србији принуђена да се окрене скупљим видовима транспорта, друмом и железницом.
„Скоро сво гориво које се допрема у Србију стиже железницом, а то је неупоредиво скупље. Крајњи цех плаћа купац“, каже Татић. – С друге стране, због отежаног увоза долазимо и до тога да нестаје конкуренција на тржишту, у игри остаје само највећи играч и све то, јасно утиче и на више цене.
Татић каже и да цене горива на светским берзама константно расту. Ако се томе дода и јачање евра а пре свега долара, јасно је да возачи у Србији и када се отопи лед на рекама неће моћи да рачунају на јефтиније гориво.
„Чим се стабилизује снабдевање компанија горивом баржама, дакле речним токовима, стабилизоваће се и цена, али само уколико и остали инпути остану стабилни. Динар је мање-више стабилан, али на кретање цена сирове нафте на светским тржиштима не можемо да утичемо“, каже Татић.
После договора земаља чланица ОПЕК о смањењу производње сирове нафте, крајем новембра прошле године, којем се брзо прикључила и Русија, цена барела на светским берзама је кренула навише. Тако је са око 40 долара за барел, почетком децембра, барел сирове нафте типа ВТИ у понедељак продаван по 52,94 а нафте типа брент по 55,24 долара.
Новости, Б92
Tatiću, je l u BiH gorivo teleportacijom stiže pa su cene kod njih ista i duplo manje?