Букурешт — Премијер Румуније Сорин Гриндеану изјавио је да он неће поднети оставку “како би удовољио улици”.
Он је рекао и да парламент уколико то жели може да јој изгласа неповерење кроз демократску процедуру.
Гриндеану је то рекао за приватну телевизију Антену 3, након што је румунска влада раније данас повукла спорну уредбу којом се декриминализују многи случајеви корупције и због које су данима протестовали грађани широм земље, пренео је Ађерпрес.
Упркос повлачењу спорне уредбе, шесто вече заредом одржавају се антивладини протести у највећим румунским градовима. АФП наводи да је у Букурешту на протесте дошло између 200.000 и 300.000 демонстраната, у Темишвару око 40.000 људи, у Клуж-Напоки 45.000 учесника протеста, а демонстрације се одржавају и у другим градовима.
Учесници протеста траже оставку владе и расписивање ванредних избора.
Лидер владајуће Социјалдемократске партије Ливиу Драгнеа оценио је за једну локалну телевизију да Гриндеану мора да разговара са министром правде те земље Флоријаном Јордакеом и одлучи да ли ће да га задржи на тој позицији, пренео је Ројтерс.
Одлука о повлачењу уредбе донета је раније данас на хитној седници владе.
Гриндеану је раније данас позвао министра правде да уместо уредбе припреми нацрт закона који ће бити послат у парламент, јавио је АП.
Он је позвао Министарство правде да у најкраћем могућем року покрене јавне расправе са свим политичким партијама и представницима цивилног друштва о спорним елементима повучене уредбе, пренео је Ађерпрес.
Демонстранти су након укидања уредбе поручили Гриндеануу и његовој левичарској влади да су на “танком леду” и да корупција мора бити искорењена.
“Надам се да је ово право укидање. Држаћемо их на оку”, рекао је један од учесника протеста Данијел (35).
Гриндеану је у суботу, најављујујући одлуку о повлачењу уредбе рекао да ће то учинити јер не жели да “дели Румунију”.
“Не желим поделе. Румунија не може да буде преполовљена. Румунија сада изгледа као да је подељена на два дела, а можда и више делова. Таква ситуација је последње што желим”, нагласио је он.
Грађани су протестовали против уреде јер сматрајући да она прети да уруши све напоре државе у борби против корупције и корумпираних званичника.
Премијер Гриндеану је оценио да нису сви аргументи у прилог овој уредби добро представљени у јавности, због чега је настала “велика конфузија, а било је пуно искривљеног тумачења”. За то ће, како је навео, министарство и министар правосуђа сносити и сносе сву одговорност.
Као једно од образложења за доношење те уредбе раније је било наведено и растерећења пренатрпаних румунских затвора. Према њој је требало да кажњиви затвором постану само прекршаји у којима је штета већа од 44.000 евра.
Румунија је, како наводи Ројтерс, једна од европских држава са највећим степеном корупције у државној администрацији и многим областима јавног живота, а тужилаштво је навело да је у протекле три године било око 2.000 случајева злоупотребе власти са укупном штетом од милијарду евра.
Ово су најмасовнији протести у Румунији од пада комунизма у тој земљи1989. године.
Танјуг