ЕВРОПСКИ парламент изгласао је резолуцију о „централизацији Европске уније“ коју је предложио бивши премијер Белгије Ги Верхофстад.
Према његовим речима, резолуција предлаже, поред осталог, увођење функције министра финансија ЕУ, a уперена је против „националиста-протекциониста“.
Сам Верхофстад није ни сада било ко. Именован је за представника Европарламента на преговорима са Лондоном о Brexit-у. Он фактички надзире „цивилизовани развод“ Велике Британије од ЕУ.
Он, иначе, не крије да ЕУ треба да престане да инсистира на сагласности свих својих чланица о свим питањима. Он је један од оних који траже да се у органима ЕУ одлучује – већином гласова. Многи ово тумаче као позив на одузимање државама чланицама права да не реализују одлуке већине.
Ги Верхофстад
У резолуцији се предвиђа и формирање армије Европске уније.
У марту прошле године је фактички то исто тражио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.
Прошле недеље је министарка одбране Италије, Роберта Пиноти, лансирала идеју „одбрамбеног Шенгена“ у којем би биле Немачка, Француска, Италија и Шпанија.
Иницијативу бившег председника белгијске владе подржала су 283 евро-посланика, а 269 је било против (при 83 уздржана).
Против иницијативе „раде“ и процеси у више земаља ЕУ.
У Холандији лако може победити партија Герта Вилдерса који инсистира на референдуму о иступању из ЕУ.
У Данској је све популарнија партија Нова десница (Nye Borgerlige) чији лидер – Пернила Вермунд, коју често називају „данском Марин Ле Пен“ – позива да њена земља „пређе под покровитељство Велике Британије која је напустила ЕУ“.
Пернила Вермунд
Сама Ле Пен је већ изразила наду да ће Италија, Шпанија, Француска и Грчка наступити „као блок против еврозоне коју контролише Немачка“.
Ствари су постале толико озбиљне да је нови шеф немачке дипломатије – леви глобалиста Зигмар Габријел – већ упозорио: „Национални фронт Ле Пенове има за циљ да уништи Европску унију. То је постала реална опасност“.
Немачки политиколог Александр Рар указује да резолуције Европског парламента нису обавезујуће, али ипак опомиње:
„Проблем је у томе што је еврозона заиста у опасности. Поготово што Меркелова и други који су за јаку ЕУ не виде алтернативу, а не може све остати како је сада. Јер, све земље почињу да раде оно што пожеле и поводом избеглица, и у области финансија и спољне политике. Управо зато „спасиоци ЕУ“ предлажу да се јури даље напред и да се даје већа власт њеним институцијама. Отуда и идеје да ЕУ добије Председника Европе који би могао парирати Трампу, министра спољних послова и министра финансија. “
Рар наглашава да Меркелова жели „Сједињене Државе Европе“, али постоје и они који то неће. По његовој процени: још није јасно која ће струја победити.
Факти