Србија

Мука нас тера у робље

Јавност у Србији шокирала је исповест неколико радника који су преко агенција за запошљавање отишли у Словачку и тамо илегално радили у фабрикама. Они су се жалили на лоше услове рада, предуго радно време, те да нису испоштовани договори о заради.

Грађани Србије због беде пристају да илегално одлазе да раде у тешким условима само да би зарадили коју стотину евра да прехране породицу. Словачка и Чешка због јаке економије траже велики број радника. Државе које су до пре две и по деценије биле на сличном нивоу економије као тадашња СФРЈ, сада су далеко испред Србије.

Пре око две године, из Украјине, али и Србије, почело је преко агенција запошљавање радника у словачким фабрикама. Они су радили илегално, односно могли су у Словачкој, земљи Европске уније, да бораве само по три месеца, колико им је дозвољен туристички боравак.

О овом проблему је обавештено и српско Министарство спољних послова, где, како “Вести” незванично сазнају, наводе да је главни проблем у агенцијама за запошљавање из Србије и Мађарске. Оне, наиме, обећавају добре услове за одлазак, не би ли нашли раднике који би ишли у Словачку да раде за 700-800 евра месечне плате, коју међутим не исплаћују појединцима.

Београђанин Александар Костадиновић (36) у изјави за једне дневне новине каже да је преко новосадске агенције почетком јануара отишао за Словачку. Речено му је да ће после месец дана рада у Фокскону, тајванској компанији специјализованој за производњу делова за Епл уређаје, прећи у Самсунг.

– Отишао сам у Словачку због тешке економске ситуације код куће. Нисам могао да нађем посао, а од нечега се мора живети. Народски речено, израдили су нас. Требало је да радимо од осам до 12 сати дневно, а за три недеље смо имали само 12 радних дана. Паузу су нам рачунали по 45 минута, а и то нису плаћали, иако смо је користили много краће. Сваки радни сат требало је да буде плаћен 2,2 евра, а није, добили смо укупно тек по 100 евра – објашњава Костадиновић.

Није све тако црно

Да није баш све тако црно наводи неколико радника који су били у фабрикама у Словачкој. Један од њих, Милан, који не жели да му се објави презиме и место одакле је, јер планира поново да оде и ради, каже да је био запослен у Самсунговој фабрици:
– У сезони бих зарадио по 600 евра. Када се иде у тоалет наравно да мора да се пита, јер радиш на линији и ако те нема, цела линија стаје. Плате нису високе ако се ради јануар, фебруар, март, то је ван сезоне. Добијали смо аконтацију сваке недеље по 30 евра и на време. Ради се по осам, 10 или 12 сати, зависи од потребе фирме. Немамо другог избора него да идемо тамо и зарадимо бар неки новац.

Једне вечери када су радници дошли у свој смештај речено им је да се враћају кући.

– Када смо стигли, два аутобуса су била одмах напуњена и пошла су за Београд. Дали су радницима по 2.000 динара и рекли им да их враћају јер нема посла. Нас 134 вратили смо се након 20 дана. Једне вечери су нам само рекли: “Једна тура се враћа вечерас, друга у понедељак, нема више посла.” Дали су нам по 100 евра, остало ће нам наводно исплатити, али не знају кад и спаковали су нас у аутобус и послали – завршава исповест овај радник из Србије.

Вајда свима, сем радницима

Иако се ради о класичној експлоатацији радника, то је ситуација која свима одговара: агенцији која шаље раднике фабрици у којој раде, као и државама из које радници долазе и оне у које одлазе. Сви зарађују на обесправљеним радницима, кажу у Комитету правника за људска права.
– Једини утисак је да ће се то завршити на неколико насловних страна и ТВ прилога и то је то, и то је оно што заправо забрињава, и са друге стране нисам баш сигуран колико можемо да верујемо кад наши државни органи и инспекција рада кажу да у компанијама у Србији нема таквих појава, иако постоје медијски наводи и сведочења радника и радница који су трпели нешто слично код компанија у Србији – каже Данило Чурчић из Јукома.

Слично искуство имао је и Иван Јевремовић, који је такође за српске медије испричао своју верзију приче. Он је у новембру отишао у Хлоховец у Словачкој.

– Пословође вичу на тебе, помериш се с места где стојиш осам сати, одмах вичу на тебе. Мораш да питаш да идеш у тоалет и све је то уз неко негодовање и буквално се дешавало да неког и врате, буквално не можеш да идеш у тоалет – објашњава своје искуство Јевремовић.

Агенције варају наивне

У Министарству спољних послова Србије, “Вести” незванично сазнају да су упознати са тиме да стотине српских радника сваког месеца са туристичким визама одлазе у Словачку.

– Проблем су активности регистрованих и нерегистрованих агенција за посредовање у послу, већина их је из Србије и делимично из Мађарске. Оне обећавају куле и градове. Агенција направи уговор са фирмом у Словачкој и доводи раднике. Фабрика исплати новац агенцији, која онда исплаћује раднике. Међутим, те агенције из Србије и Мађарске често не испоштују договоре са радницима – додаје наш извор.

Један део проблема јесу и ексцеси који су се дешавали, али и локално становништво које није задовољно што они раде за ниже сатнице од Словака, јер им обарају дневнице.

– Било је проблема као и свуда што их има у малим местима. Не у фабрици, већ два, три сукоба поподне у кафанама. Неких већих инцидената није био. Имали смо неколико случајева да радницима нису исплаћене зараде, па су наши службеници амбасаде у Словачкој морали да им помажу – додаје наш извор из МСП.

Б. Ђокић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!