ЦЕНЕ течног нафтног гаса (ТНГ) популарног ауто-плина последњих неколико дана порасле су од два до пет динара за литар на великој већини бензинских станица и пунионица у земљи.
Тако се цена овог еколошког горива, у уторак кретала од 74,5 до чак 82,5 динара за литар. Цене су, како је то код нас већ уобичајено, не само различите на точионицама различитих компанија, већ се знатно разликују и од пумпе до пумпе исте компаније. Оно што неће обрадовати возаче који користе ово гориво за погон својих аутомобила, јесте чињеница да су великопродајни ценовници “осванули” са новим вишим ценама и до седам динара по килограму!
– Цене ауто-плина расту и у малопродаји и у велепродаји – каже за “Новости” Бора Татић, заменик председника удружења Приватних бензинских станица Србије. – Разлог за повећање цена је вишеструк. Прво је уследило усклађивање са новим, вишим акцизама и то за око динар по литру, а затим је ојачао и евро.
Татић каже и да је цена ТНГ на берзама на којима се набавља знатно порасла и да је то нешто на шта наше компаније, а ТНГ се у огромној мери увози, не могу да утичу:
– ТНГ је гориво сезонског карактера. Доста се користи и за загревање у околним земљама. Није неуобичајено и то да у ово доба године буде нешто скупљи. Када отопли, мења се и смеша, однос пропана и бутана, па и ТНГ појефтињује.
Ипак, лако је уочљиво да је ТНГ у Србији међу најскупљима у региону, а да је у непосредном комшилуку, БиХ, Македонији, Румунији, неупоредиво јефтинији.
– Ми смо више пута као удружење реаговали, предлагали надлежнима неке мере које би могле да повољно утичу на наше тржиште, не само на ауто-гас већ и на мазут, нафту, али одговора нема – каже Татић.
Зато није случајно да у пограничним подручјима наше бензинске пумпе и пунионице једва опстају и да велики број наших суграђана иде преко границе и пуни резервоаре.
– С друге стране, каже Татић, стране камионџије нас заобилазе у широком луку. Некада су Мађари забрањивали улазак камиона са више од трећине горива у резервоарима у своју земљу. Ми не предузимамо баш ништа да се заштитимо, па зато има и појава, све чешћих, да стране камионџије точе гориво “кантарошима” дуж ауто-пута.
ЏЕП ПРЕ ЕКОЛОГИЈЕ
СТАРА рачуница да се на ТНГ исплати возити само онда када цена плина не прелази 50 одсто цене бензина, објашњава и зашто све већи број наших суграђана деинсталира уређаје за ТНГ из својих возила.
– Да би урадили атест, променили боцу, возачима је потребно бар 200 евра – каже Драган Спајић из једног београдског сервиса. – Да би се све то исплатило потребно је да се прелази много више километара годишње од српског просека и зато се осим таксиста све мање људи одлучује да и даље вози на гас.
Новости
U Srbiji su akcize po toni TNG-a ne 29% već 29 PUTA veće nego kod hrvata, pa neka mi neko priča o poštenoj vlasti i njenom premijeru.
U ovoj zemlji se nista ne isplati,zato ko je mladji pravac Horgos I Kelebija!