Наука и Технологија

Пројекција будућности компаније Kaspersky Lab: техноутопија или катастрофа?

Стручњаци за компјутерску безбедност из руске компаније Kaspersky Lab покренули су пројекат Earth-2050, у оквиру кога заједно са футуролозима предвиђају какав ће бити свет кроз 10, 20 и 30 година. Представе о будућности доста варирају: од побуна због свеопште глади до уживања у идеалној фотељи.

„Размишљање о будућности је наш посао“, пишу творци сајта Earth-2050, сарадници руске фирме Kaspersky Lab, највеће компаније у сфери информационе безбедности.

“Ми ћемо моћи да предвидимо опасности које нам доноси сутрашњи дан и начин на којих ћемо их избећи“.

У својој јубиларној 20. години постојања руска компанија је покренула мултимедијални пројекатпосвећен могућим варијантама будућности.

Пројекат је интерактиван. Ко год хоће може да понуди своје варијанте онога што ће се догађати до 2030, 2040. и 2050. године. Чим прођу пре-модерацију, те идеје ће се појавити на електронском глобусу. Прве прогнозе су изнели сами стручњаци компаније Kaspersky Lab, а такође футуролог Јан Пирсон, али на сајт су већ постављена и „пророчанства“ корисника.

Наравно, нико не зна у којој мери ће се те претпоставке обистинити, али утолико је занимљивије доживети 2050. годину и проверити. Шта нам, дакле, доноси будућност по верзији пројекта Earth-2050?

Топли Сибир и градови под водом

Глобално отопљење се неће зауставити, уверени су творци сајта. До средине 21. века, кажу они, Северни пол ће се толико истопити да током лета на Арктику готово и неће бити леда. То ће отворити могућности за пловидбу ратних и трговачких бродова, па чак и за стварање арктичких одмаралишта.

Северне земље ће имати користи од отопљења, јер ће се повући вечно смрзнуто тло и биће далеко лакше развијати огромне територије Сибира и Канаде. Али има и лоших вести. Јединствена северна природа ће бити оштећена, а многи градови, на пример Дака у Бангладешу, наћи ће се под водом због пораста нивоа мора. На сајту се може видети панорама града који је потонуо као „Титаник“.

Глад или изобиље?

Посебно мрачно делује једна прогноза везана за екологију: због сталног раста броја становника, несташице воде и глобалног отопљења планета ће бити захваћена побунама због свеопште глади, а затим и ратовима за природна богатства. Додуше, има и позитивнијих верзија.

На пример, научници ће створити приступачан механизам за десалинизацију морске воде помоћу нанотехнологија. То ће спасти од суше Африку и Латинску Америку, и омогућити да се тамо развија земљорадња, а земљама којe су окруженe морима то ће бити додатни извор прихода. Други лек за Земљу је обнављање шумских масива који ће очистити ваздух…

Софистицирани живот за имућне

Живот у развијеним земљама, по верзији коју износи Kaspersky Lab, биће све комфорнији. Столице, каучи и кревети ће прилагођавати текстуру жељама власника, у сваком стану ће бити 3D принтер за штампање свега што је потребно. Уместо телевизије биће супербрзи стрим канали чији садржај ви сами одређујете и можете да га програмирате и регулишете по жељи. Контакти са пријатељима ће се одржавати помоћу холограма.

Прогнозери, додуше, упозоравају да ће вам све ове погодности бити доступне само ако имате много новца. Можда ће се људи уместо куповине ствари „претплаћивати“ на одговарајући пакет животних услуга, онај који могу себи да приуште. То ће, по мишљењу твораца сајта, изазвати још веће раслојавање друштва.

Империја вештачке интелигенције

Стручњаци компаније Kaspersky Lab сматрају да је аутоматизација неизбежна. Што даље време буде одмицало, све ће више процеса контролисати савршене машине. То је добро, јер ће мање прљавих послова обављати људи, али је и опасно. На пример, ако се у потпуности аутоматизују рудници платине, хакери једног дана могу да провале у систем робота који их опслужују и програмирају их тако да ови неприметно краду део драгоценог метала.

У сваком случају, вештачка интелигенција ће се развијати, и роботи ће у неким случајевима замењивати људе. Јан Пирсон претпоставља да ће се 2050. године људи чешће бавити сексом са роботима него једни са другима, јер ће технологије толико напредовати да неће бити разлике у осећају. Изнета је и једна још екстремнија прогноза: вештачка интелигенција ће постати толико паметна да ће најпре помагати властима у управљању државом, а затим ће моћи у потпуности да их замени.

Олег Јегоров,
Руска реч, Восток.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!