За шездесету годишњицу постојања, која ће се обележити на самиту у Риму крајем месеца, ЕУ је спремила Белу књигу о својој будућности. На неформалном самиту у Бриселу, лидери ЕУ су се сложили да се не слажу око већине ствари. Тако је идеја о Европи у више брзина или у пет сценарија, добила свој легитимитет.
Европски савет признао је да државе чланице нису успеле да постигну сагласност око закључака самита из, како се наводи, разлога невезаних с његовом суштином.
„Што се тиче забринутости око Европе у више брзина, приметио сам да неки то виде као нове поделе, као стварање нове гвоздене завесе између Запада и Истока, али то није наша намера“, каже председник Европске комисије Жан Клод Јункер.
Двадесет седам лидера Европске уније, без британске премијерке Терезе Меј, окупило се данас, другог дана самита у седишту Уније у Бриселу, да би разговарали о будућности тог блока у тренутку када се Британија припрема за излазак из њега, а крајње десничарске партије – за могући успех на изборима широм Европе.
„Постоје разлике и унутар Еврозоне на бар две групе земаља. Око закона о разводу слаже се само 17 земаља. Исти број држава подржава и идеју заједничког европског тужиоца, па чак и неке земље оснивачи нису сагласне. Већ сада имамо Европу у више брзина“, наводи Јункер.
Немачка канцеларка признала је тешку ситуацију у односима између земаља чланица, али је заузела позитиван тон према напретку оствареном на пољу безбедносне и одбрамбене политике на самиту.
„Дух у коме заједно радимо је да смо отворени за све чланице. Нема никаквог искључивања, то јер као концентрични кругови, где једна земља припада једном, а друга другом кругу. То су пројекти око којих ће чалнице саме одлучивати, у који ће се укључити“, каже немачка канцеларка Ангела Меркел.
У таквој атмосфери самитом је најнезадовољнија Пољска, јер је пољак Доналд Туск реизабран за председника Савета, и поред противљења званичне Варшаве.
Ипак, после два дана, на крају самита једногласно је усвојено саопштење ЕУ о економији, миграцијама и нестабилности на Балкану, као и о Тусковом реизбору. И ранији разкључци, рецимо о миграцији нису још спроведени.
Извор: Н1/Ројтерс
фото: Еурактив