Агенција за борбу против корупције коначно је објавила податке о имовини градоначелника Београда из којих се види да је Синиша Мали пријавио чак 29 некретнина, а да су само две на његове име.
Тадашња директорка Агенције Татјана Бабић дошла је до податка који указује да је Мали највероватније умешан у више кривичних дела, о чему је обавестила Више јавно тужилаштво још августа прошле године.
Мали се сумњичи да је преко оф-шор компанија обављао трансакције, између осталих, и куповину чувена 24 стана у Бугарској, као и да је учествовао у прању новца.
Шта је по овом питању урадило Тужилаштво остало је нејасно. Заменица јавног тужиоца задужена за контакте са медијима Татјана Секулић рекла је “Вестима” да је извештај Агенције “на проверама”.
А питали смо је и то да ли је Тужилаштво прикупило довољно доказа за подизање оптужнице против Малог?
У извештају Агенције се, између осталог, наводи да је Мали учествовао у куповини бугарских фирми Ерул 11 и Ерма 11, преко којих су купљени станови у периоду када је био функционер, а да то није пријавио.
Такође, и то да је према подацима бугарске финансијске обавештајне службе ФОС обављено низ “сумњивих трансакција” у вези са овим фирмама и куповином некретнина.
Извештај је освануо на порталу Агенције на захтев портала Пиштаљка и тек након интервенције повереника за информације од јавног значаја Родољуба Шабића.
Објављивање извештаја баш сада, у јеку изборне кампање за председника Србије, део јавности тумачи као “пуштање низ воду” градоначелника.
Не само због тога што је премијер Вучић рекао да Малог неће поново кандидовати за градоначелника, већ и зато што из Брисела све енергичније постављају питање одговорности за рушење дела Савамале у постизборној ноћи, где се име Малог од почетка помињало као најодговорнијег.
То је потврдила и његова бивша супруга Марија, наводећи да јој се он лично похвалио како је решио проблем са “објектима који су сметали изградњи Београда на води”.
Владимир Радомировић, уредник портала Пиштаљка, сматра да је сада све у рукама премијера.
– Вучић, који је довео Малог на власт, има обавезу сада да га што пре смени – изјавио је Радомировић за Н1.
Уколико до смене градоначелника Београда дође пре избора, Вучић би тај потез могао да искористи као доказ да он “чисти у својим редовима”, за разлику од политичке конкуренције огрезле у корупцији.
Остаје, међутим, питање шта ће Тужилаштво урадити у вези са подацима који тешко оптужују Малог.
Одговор би могао да лежи у реченици из недавно објављеног ауторског текста у “Данасу” председника Удружења тужилаца Србије.
На питање да ли је могуће у Србији да се покрене и води кривични поступак против политичара на власти, Горан Илић одговара:
– Утисак је не, осим ако његови партијски другари нису донели одлуку да у сврху политичке кампање жртвују тог ‘мангупа’ из њихових редова.
Суспензија памети
Двојица опозиционих председничких кандидата огласили су се поводом случаја Савамала. Саша Јанковић сматра да републички јавни тужилац треба да поднесе оставку зато што није реаговао у случају Савама ни после интервјуа бивше супруге градоначелника Марије Мали порталу Крик.
Вук Јеремић је случај Савамала оценио као “суспензију памети и права у држави”.
– Неко за то треба да одговара – поручио је Јеремић.
Ћути док поступак траје
Поводом писања медија о документацији коју је објавила Агенција за борбу против корупције о имовини Синише Малог, из кабинета градоначелника Београда су навели да ће он моћи да коментарише поменути случај тек након што поступци буду завршени.
Како је наведено из кабинета Синише Малог, градоначелник се пре три недеље изјаснио надлежним органима у вези са поменутим случајем, подневши сву неопходну и релевантну документацију.
– Апелујемо на поједине портале да не доносе преурањене пресуде и да тиме не утичу на независност институција, већ да сачекају резултате истраге. Након што поступци буду завршени, градоначелник ће моћи да коментарише поменути случај, а да тиме не угрози поступак – кажу из кабинета градоначелника.
Ј. Арсеновић – Вести