Више од 20 организација цивилног друштва оценило је да је у Србији озбиљно угрожен демократски изборни процес и да је неопходно што активније деловање домаћих и међународних организација како би се заштитили слободни и демократски избори.
У заједничком заопштењу 24 невладине организације апеловале су на грађане и друге организације цивилног друштва да се укључе у контролу целокупног изборног процеса и спречавање неправилности и указивање на њих, а на међународне организације да много активније буду укључене у мониторинг изборног процеса у Србији.
НВО су апеловале и на саме изборне штабове и политичке странке да се проблему регуларности избора у потпуности посвете и да установе ефикасне механизме за њихову контролу.
Како се наводи, велику бојазан представља чињеница да би, према речима правних експерата, изборно право грађана могло да буде угрожено и од Републичке изборне комисије.
“РИК је, наиме, успоставио нови, веома спорни механизам начина утврђивања изборних резултата проширујући своја овлашћења, међу којима је и преправљање јавних исправа, што представља озбиљно кривично дело”, пише у саопштењу.
Додаје се да посебно забрињава чињеница да владајућа коалиција у РИК-у има већину, противно закону који предвиђа да ниједна странка нити коалиција не сме да има натполовичну већину у саставу органа за спровођење избора.
Невладине организације позвале су Уставни суд да благовремено реагује на покушаје државних органа да доношењем подзаконских аката о изборном процесу а који су у супротности са изборним законима – нарушавају законитост и регуларност избора.
Искуство на неколико претходних избора, када је долазило до систематског кршења изборних правила, укључујући и застрашивања и уцењивања, па чак и физичко насиље – указује да би и на самим бирачким местима могло доћи до озбиљних неправилности које могу угрозити регуларност избора”, навеле су НВО.
Оне су додале да постоје и бројне бирократске препреке за гласање грађана који живе у иностранству, као и неадекватни механизми за заштиту регуларности тог гласања.
У саопштењу се указује и да су слободни и фер избори од 2012. до данас све више угрожени и због катастрофалне медијске сцене у Србији и да сва истраживања показују да огромна већина медија апсолутно фаворизује кандидата владајуће коалиције, а са друге стране води континуирану кампању против његових супарника, као и да неки медији не крше само етички кодекс новинарства него и законе.
Потписници апела су Грађанске иницијативе, Хелсиншки одбор за људска права у Србији, Yуцом, Центар за практичну политику, Фонд за хуманитарно право, НУНС, НДНВ, Иницијатива младих за људска права, Транспарентност Србија, Центар за регионализам, Форум ЗфД, Војвођански грађански центар, Мрежа одбора за људска права у Србији.
Апел су потписали и Новосадски хуманитарни центар, Санџачки одбор за људска права, Центар за демократију и развој југа Србије Нова Наша реч, Центар грађанских вредности – Суботица, Центар за интеркултурну комуникацију, Академска иницијатива Форум 10, Зелена мрежа Војводине, Центар за одрживе заједнице, Културанова и СОС Женски центар Нови Сад.
Бета