Београд – Из Бугарске, Македоније и Црне Горе дневно у просеку 81 мигрант покуша да уђе у Србију, а имајући у виду велики број миграната у Грчкој и Турској, као и побољшање временских прилика, може се очекивати нови притисак на границе Србије.
Ово су данас изјавили представници заједничких снага војске и полиције ангажованих на границама. Начелник регионалног центра граничне полиције за сектор према Бугарској, главни полицијски саветник Ненад Вучић, рекао је да, због већег прилива миграната, ако до њега дође, садашњи број припадника заједничких снаг, а има их дневно око 2.000, неће моћи то држати под контролом, па ће се ангажовати додатне снаге.
Он је, на семинару „Регионална војна сарадња и безбедносни изазови“, који је за новинаре организовало Министарство одбране, указао да се притисак миграната из Турске према Грчкој не смањује, а да се, према добијеним информацијама, отвара и нова рута, из Грчке преко Албаније и Косова.
Презентујући резултате рада заједничких снага, Вучић је навео да су од почетка године до 15. марта откривена 1.893 илегална мигранта, док је њих 1.476 одустало од преласка границе кад су видели да су их патроле приметиле.
У протеклој години у Србију је легално, са потврдама у уласку, ушло 96.236 миграната, док је тај број у 2015. био 5.101. У илегалном преласку током 2015. године ухваћено је 36.598 миграната, док је у 2016 тај број био 6.050, навео је Вучић. Он је додао да је од покушаја илегалног преласка у 2016. години одустало 25.056 миграната, након што су увидели да су примећени.
Пуковник Војске Србије Милорад Видаковић истакао је да је захваљујући ангажовању заједничких снага неколико десетина хиљада миграната променило руту кретања, а осујећено је 80 одсто покушшаја илегалних прелазака.
Он је објаснио да заједничке снаге не обезбеђују само 560 километара границе, него и дубину територија, а да су спремне и снаге које могу у сваком теренутку бити послане за додатно обезбеђење.
Трошкови ангажовања заједниких снага војске и полиције су, како је навео, око 50.000 евра дневно, или 1,5 милион месечно, за дневнице, храну, гориво и друге потребе.
Видаковић је нагласио да највећи изазов представља борба против кријумчара људима, који користе сва могућа техничка средства, укључујући и ГПС уређаје и друштвене мреже, попут Вибера, и онда их је теже открити.
Он је изнео податак да је од почетка ангажовања заједничких снага регистровано 117 покушаја кријумчарења људи, и тужилаштво је процесуирало 130 особа, од којих је највише из Србије – 96, и Бугарске – 16.
ФоНет