Македонски предсjедник Ђорђе Иванов ипак се неће састати са америчким државним секретаром за Европу и Евроазију у Стејт департменту Брајаном Хојт Јиом, чији долазак у Скопље је најављен за 1. мај.
Из кабинета предсједника Македоније за скопску ТВ 24 је речено да је затражен сусрет Јиа са Ивановим, али с обзиром на претходно преузете обавезе, предсједник неће бити у могућности да реализује тај сусрет.
Позивајући се на незваничне информације, македонски медији су пренијели да ће се током једнодневног боравка у Скопљу Ји састати са представницима политичких партија и предсједником Ивановим.
Ово је трећи пут да Иванов одбија сусрете са високим званичницима ЕУ и САД.
Претходно је Иванов, уз образложење да не може благовремено да стигне из Мађарске, гдје је боравио у посјети, одбио сусрет са европским комесаром Јоханесом Ханом.
Прошле седмице у Скопљу је боравио копредсједник института Европског савјета за спољне послове Карл Билт, са којим се Иванов такође није састао.
Иначе, македонски предсједник Иванов је у последње вријеме под великим притиском међународне заједнице због одбијања да мандат за састав нове владе додијели лидеру опозиционог СДСМ-а Зорану Заеву, који је уз помоћ двије албанске партије ДУИ и Беса окупио парламентарну већину са 67 посланика, од укупно 120.
Иванов не одступа од свог става јер сматра да све док не буду отклоњене правне и политичке препреке, он не може да додијели мандат за састав нове владе.
Такође, Иванов сматра да је већина у парламенту обезбијеђена уцјенама албанских партија у Македонији, јер оне траже прихватање и примјену политичке платформе која је креирана у Тирани, у кабинету албанског премијера Едија Раме.
Иванов каже да та платформа према македонском Уставу и законима значи довођење Македоније у подређено стање и зависност од друге државе.
За Иванова је то кривично дјело и у супротности је са Уставом, те је он дужан да штити суверенитет, територијални интегритет и независност Македоније.
Иванов је, наиме, више пута до сада рекао да је његова одлука да мандат не додели Заеву превентивне природе како се не би створили још већи проблеми.
Агенције/Принцип