Доношење одлуке о томе да ли ће Српска фабрика стакла из Параћина отићи у стечај одложено је за 30. мај чиме је продужена неизвесност за 825 радника ове фабрике. Власник Српске фабрике стакла је Цветан Василев, против кога се Бугарској води поступак због сумње да је проневерио више од сто милиона евра.
Иако је Василев у Србији најављиван као велики инвеститор и спас за стаклару, од његовог преузимања фабрике до данас дугови овог предузећа су увећани за 70 пута.
Захтев за увођење стечајног поступка у Српској фабрици стакла поднела је чачанска фирма Вексилум Балкан која од стакларе по основу четири уговора о зајму потражује око 47 милиона евра.
Према подацима Народне банке Србије, рачун Српске фабрике стакла је у блокади од 23. новембра 2016. године због дуговања ЕПС-у и Србијагасу. Како је објављено на сајтовима ових јавних предузећа, дуг стакларе према ЕПС-у износи преко 560 милиона динара док су дуговања Србијагасу близу 160 милиона. Према објављеним извештајима, током 2017 године ова предузећа од Српске фабрика стакла нису наплатила ни динар.
Премијер Александар Вучић рекао је пре више од годину и по дана да ће држава наплатити дугове које та компанија има за енергенте као и да неће дозволити да тајкуни који су криви за проблем фабрике, „трпају паре у свој дзеп“.
Иако се од тада до данас, у стаклари мало тога променило, држава је наставила да Српској фабрици стакла испоручује енергенте.
Ко је власник стакларе
Цветан Василев је десет дана пре расписивања потернице 28. јула 2014. побегао из Бугарске у Србију у којој је 2012. постао власник Српске фабрике стакла из Параћина.
Србија већ више две године не реагује на захтев Бугарске да јој изручи Цветана Василева који се налази на црвеној интерполовој потерници због оптужби за проневеру више од сто милиона евра.
На оптужбе лидера Нове странке Зорана Живковића да Томислав Николић и Александар Вучић из личних материјалних разлога пружају заштиту Цветану Василеву, марта ове године Александар Вучић је рекао да “нема којма ко је Васил Цветанов”.
Председник Томислав Николић је крајем прошле године за Инсајдер.нет потврдио да је власник Српске фабрике стакла био током поплава 2014, један од донатора фондације његове супруге Драгице Николић. Председник је међутим, навео да је донација уплаћена пре но што је за Василевим расписана потерница.
Василев најављен као перспективан купац
Цветан Василев је у Србији представљен као велики инвеститор.
Стаклара је Бугарима, за пет година продата два пута. Прво ју је на тендеру 2006. купила фирма Рубин из бугарског Плевена, и то за само 100.000 евра. Процењена вредност фабрике тада је износила 15 милиона евра, а купац је понудио улагања у висини 25 милиона евра.
Како обавезе из купопродајног уговора нису испуњене, а због неисплаћених дугова за гас, 2009. године већински власник Стакларе постало је јавно предузеће Србијагас које је три године касније, саопштило да је нашло перспективног купца.
Нови власник од марта те године је конзорцијум који чине Корпоративна трговинска банка из Софије, као гарант, бугарска фирма Гласс Индустрy и поново Рубин из Плевена.
Уговор о продаји стакларе с директором Србијагаса Душаном Бајатовићем потписао је Цветан Василев, као председник Надзорног одбора бугарске банке која је била гарант посла.
Већ 2015. Стаклари поново прети искључење струје и гаса због неплаћених рачуна.
У септембру те године, према сазнањима Новости, Василев је послао писмо премијеру Србије у ком је обећао да ће вратити Српску фабрику стакла држави и тако конвертовати своје дугове.
То се међутим није десило.
Инсајдер.нет