Министар рударстава и енергетике Александар Антић изјавио је данас да предузећа у енергетском сектору нису губиташи, јер су сва четири – Електропривреда Србије (ЕПС), Електромрежа Србије (ЕМС), Транснафта и Србијагас – у 2015. и 2016. години пословала позитивно.
Антић је у Скупштини Србије, одговарајући посланицима током расправе о два нова зајма ЕПС И ЕМС, изјавио да увођење у ред јавних предузећа предузећа даје резултата и да су сва четири у његовом ресору у прошле две године пословала позитивно.
Антић је навео да ће ЕПС, ЕМС и Транснафта део своје добити уплатити у буџет, а да ће Србијагас део своје добити искористити за враћање старих дугова.
Он је напоменуо да се из ситуације када су из буџета Србије грађани плаћали дугове јавних предузећа, у последње две године Србијагас учествује у враћању тих старих кредитних линија.
Одговарајући на критике посланика о паду производње ЕПС, он је одговорио да је у целом првом кварталу 2017. Производња струје смањена за 14 одсто у односу на исти период 2016. године, када је, како је нагласио, производња била највећа икада.
Говорећи о дуговањима јавних предузећа ЕПС, Антић је рекао да од како је Хестил преузео Железару, смедеревска фабрика своје обавезе редовно измирује.
Остао је стари дуг који је остао непокривен, рекао је Антић, наводећи да нови власник није преузео стара дуговања. Железнице Србије плаћају текуће обавезе и смањуј дуговања, ту такође немамо никакав проблем, рекао је он.
Посланик Покрета Доста је било (ДЈБ) Душан Павловић рекао је Антићу да располаже подацима из финансијског извештаја з 2015. године и да ЕПС има 250 милијарди динара дуга. Дајете гаранције предузећу које је већ у милијарди евра дуга, рекао је он.
Лепо је што премијер и ви указујете да је пословање јавних педузећа лоше, али никако да урадите да буде боље. Постављате директоре без квалификација, држите их у в.д статусу, а ми треба да вам верујемо да ће новац који сад иде у ЕПС бити адекватно потрошен, рекао је Павловић. Не знамо тачно на шта ће овај новац да оде у смислу модернизације ЕПС, додао је.
Министар финансија Душан Вујовић је рекао да је пројекат отпепељавања, за који се дају државне гаранције за кредит, нужан и да ће се финансирати из квалитетног извора, као што је КФW Немачка развојна банка.
Претпостављам да су професионалци који су предложили пројекат то урадили како ваља, рекао је он и предочио: “Имамо две могућности – да прихватимо и не прихватимо”. Према његовим речима, ЕПС “можда има хиљаду проблема”, али је напарављен план реструктурирања. Они су направили план унапређења менаџмента, као и план да се смање губитци који су ишли до 16, 17 одсто а направили су и план повећања наплате, рекао је Вујовић.
Сигуран сам да је ризик давања ове гаранције јако мали. ЕПС не прави такве грешке и све плаћа. ЕПС понекад може да купи скупе аутомобиле, али не прпушта да рефинансира обавезе, закључио је Вујовић. Стварни ризик по буџет је овде јако мали, додао је Вујовић.
ФоНет