03.11.2012. –
Судећи према фотографијама објављеним на интернету, Кина је произвела прве ловце J-7BGI за Бангладеш, а према уговору склопљеном 2010. године. Кинески ловци J-7BGI су најновија модификација совјетског авиона МИГ-21, који је постао један од симбола епохе хладног рата.
Испуњење бангладешке поруџбине значи да ловац, чија је серијска производња почела у СССР још 1959. године, ни после 53 године нема намеру да изађе из употребе. Оваквим веком серијске производње не може да се похвали ни један борбени авион у свету. Највероватније да рекорд никада неће ни бити оборен.
СССР је почео испоруку документације за ловца МиГ-21-Ф-13 Кини непосредно пред захлађење совјетско-кинеских односа почетком шездесетих година прошлог века. До тренутка потпуног прекида сарадње 1962. године, Кинези су добили неколико модела ловца, непотпуну техничку документацију и неколико комплета за монтажу авиона у фабрици авиона у Шенјану.
Производња авиона у таквом политичком контексту захтевала је велике напоре. Зато су се раније верзије Ј-7 битно разликовале од совјетског оригинала, заостајући за њим по читавом низу карактеристика. Кинески Ј- 7 је први пут полетео 1966. године, а после је рад на авиону био успорен због „културне револуције“.
Стабилна производња ловца Ј-7 у Кини успостављена је тек осамдесетих година. Тада је Кина могла да приступи западним технологијама, што је резултирало побољшањима квалитета и почетком његове продаје у иностранству. Страни делови, уграђивани на извозним Ј-7, касније су улазили у кинеску производњу и примењивани на ловце Кинеског војног ваздухопловства.
У Кинеском војном ваздухопловству у другој половини 2000-тих ловци Ј-7 су постепено замењивани савременијим авионима четврте генерације Ј-10 у Ј-11. За извоз уз руску помоћ био је разрађен модернији ловац FC-1.Међутим, кинески МиГ-21 у разним својим верзијама отаје најкоришћенији тип борбеног авиона ВВС НОАК. Према подацима Military Balance, у Кинеском војном ваздухопловству и морској авијацији има их око 600. Истовремено ловац се и даље извози. Током последњих неколико година склопљени су уговори са Нигеријом, Танзанијом и Бангладешом.
Има се утисак да је Ј-7 рационалан избор за авијацију сиромашних земаља у развоју. Бангладеш, укључујући попуст добија Ј-7 за 5,85 милиона долара по примерку. То је два до три пута јефтиније него западни млазни школско-борбени авион и много јефтиније од модерног западног или руског ловца.
Разрада ловца, који се са свим изменама, ипак налази у непрекидној серијској производњи више од 50 година, представља велики успех совјетске авио индустрије. А пошто се авион и даље извози, и на бази њега кинеска индустрија гради нове моделе (школски авион JL-9), можемо предпоставити да историја МиГ-21 још увек није завршена.
Василиј Кашин, експерт Центра за анализу стратегија и технологија, интернет редакција