Ситуација у Италији је катастрофална и било би им боље кад би поново увели лиру, сматра белгијски економиста Паул де Грауве.
У интервјуу за аустријски “Штандард”, стручњак за монетарне уније и истраживач у Лондонској школи економије и политичких наука (ЛСЕ) истиче да чланице ЕУ морају да збију редове, јер ће монетарна унија без европског министра финансија, европског парламента и европског буџета неминовно упасти у следећу тешку кризу.
– Створили смо валуту иза које не стоји држава. Али она неће функционисати сама од себе. Морамо да створимо политичку унију. За то има много разлога, а један од њих је чињеница да у време рецесије – следећа сасвим сигурно долази – финансијска тржишта изолују слабе земље. Повлаче свој новац, који одлази јаким државама. То дестабилизује систем – каже он.
Де Грауве указује на неопходност увођења заједничких евро-обвезница.
– За то нам је, међутим, потребна европска влада, која захтева да постоји и европски парламент. Да би систем био стабилан, морамо да створимо политичку унију. Ако то не урадимо, евро ће кад-тад нестати – каже он.
Он је указао на то да су задаци Европске централне банке ограничени, да она може да притекне у помоћ у случају кризе, али да о свему осталом одлучују бирачи и владе.
Политичка унија је нужност, сматра Де Грауве.
– Пар корака су направили, рецимо са европском Банкарском унијом – рекао је он, указујући да је, пре свега, потребно поверење, јер Немачка нема поверења у Италију и Грчку и обратно.
– Не би требало да створимо централизовану државу, то би изазвало сукобе, можда и грађанске ратове. Стварање заједничке валуте је, међутим, био екстремно централизујући корак. Ко сада не жели буџетску унију, нека се врати националној валути. Нема друге опције – каже Де Грауве.
Заједничка војска није потребна евру, образовни систем и социјалну политику такође можемо да препустимо чланицама, али инфраструктура у сектору енергије мора бити заједничка, а и заједничко осигурање за незапослене деловало би као стабилизујући фактор, сматра стручњак.
– Немачка и Италија свака на свој начин представљају проблем за еврозону. Управо сам се вратио из Италије, песимизам је огроман. То је једина земља у монетарној унији која је данас сиромашнија него 1999, када је уведен евро. Раст је био негативан, влада незапосленост. У катастрофалној су ситуацији. Постоји искушење да подлегну утицају неког лидера који ће им рећи: без евра би било боље.
На питање да ли би такав лидер био управу, стручњак каже:
– Вероватно. Еврозона је заказала. У Италији нарочито… Италијански систем не функционише добро у еврозони, имали су дуги циклус инфлације, повећања плата, затим кризе и девалвације. То сада више није могуће.
derstandard.at, Блиц.рс