Радници прве смене у ФИАТ-у једногласно су одлучили да се штрајк у Фијату настави све док послодавац не представи своју понуду која је одговор на захтеве штрајкача.
„Она је звала председника штрајкачког одбора Зорана Марковића, међутим, он јој је рекао да синдикални врх не може да одлучи без радника. Данас је цела прва смена једногласно одлучила да прекида штрајка неће бити док послодавац не да контра понуду,“ каже Станић за Инсајдер.
Он додаје да су радници одлучни да не одступе од захтева, упркос томе што су се појавиле претње да ће Фијат у супротном напустити Србију.
„Радници су се сложили да неће пристати на такву уцену. Ако Фијат оће да иде, нек иде, ми ћемо им помоћи да се спакују. Наши захтеви су минимални, нису чак ни у висини потрошачке корпе у Србији,“ истиче Станић.
Подсетимо, радници ФЦА Србија траже повећање бруто основица са 38.000 на 50.000, исплату договореног бонуса за ефикасност за прошлу годину и надокнаде за превоз, те промену организације производње како би се елиминисала све учесталија пракса да радник, поред својих, истовремено завршава и производне операције колега који су дуже одсутни из фабрике.
Генерални штрајк око 2.000 радника у Фијату траје већ десет дана. Међутим, послодавац није нашао за сходно да почне да преговара о захтевима радника, иако је по закону о штрајку, дужан да преговара са радницима. Истовремено, Фијат губи профит јер за време трајања штрајка није произведено скоро 4.000 аутомобила. Због штрајка у Фијату већина коопераната те компаније је морала да прекине производњу.
Премијерка Србије Ана Брнабић наложила је јуче да се започне с преговорима на највишем нивоу о проблемима у фабрици Фијат у Крагујевцу и најавила да ће уз њено лично посредовање, у њима учествовати и менаџмент те компаније из Италије, пословодство из Србије и представници штрајкачког одбора.
Како је саопштила Влада Србије, премијерка је такву одлуку донела због “изузетне важности коју фабрика Фијат има за економију Србије, град Крагујевац, домаће компаније које су ангажоване од стране Фијата и за запослене раднике и њихове породице”. Из кабинета премијерке Ане Брнабић за Н1 јуче је речено да она очекује да јој се штрајкачи јаве, да би све стране за истим столом што пре почеле преговоре.
Колико је новца држава уложила у Фијат
Подсетимо, држава годинама одбија да објави колика су улагања у ФИАТ. Делови уговора који су представници државе Србије потписали с Фијатом и даље су тајна уз објашњење представника власти да „друга страна“, односно италијански партнер, не дозвољава објављивање детаља. Међутим, доста података може се видети у финансијском извештају ове компаније. Новинари редакције Инсајдер тако су утврдили да је јавно објављени Уговор допуњен и измењен у децембру 2009, а да држава у складу са њим и подстицајним планом даје Фиату различите субвенције И ослобађа ову компанију од бројних пореза.
Фиат Србија је одлуком дрзаве 2009.године ослобођен пореза и доприноса за све запослене, затим пореза на добит у трајању од 10 година од прве године када је остварена опорезива добит, ослобађање од пореза на некретнине, пореза за спровођење урбанистичког плана…
У емисији Инсајдер без ограничења – „Држава највећи појединачни страни инвеститор“. можете погледати истраживање Инсајдера о томе колико је новца држава од 2008. до данас дала Фијату.
Инсајдер.нет
фото: Срђан Илић
Takođe se kuva i u simensu i norma grup itd u subotici ljude cede i rade i dubotom i medeljom prekovremeno namerno im smestaju skarove odbijaju s plate a kad stranac u srbiju stigne da poseti svoju firmu sve one koji tecno pricaju engleski i nemacki prebace u noćne smene kako se nebi zalili. A rukovoctvo objašnjava,, kako kazu sve je med i mleko , postoje izmisljena radna mesta sa debelim primanjima a neznaju cime se ista firma bavi..posaljite insajder da anonimno ispita radnike i sve ce biti jasno