ЉУБЉАНА – Одлуком Окружног суда у Љубљани цео „Меркатор” де факто прелази под „Лекс Агрокор”, специјални намењен спасавању највећег хрватског прехрамбено-трговачког ланца, који је хрватска Влада усвојила у априлу ове године, извештава портал Сиол.нет.
Према информацији словеначког портала, Окружни суд у Љубљани је у петак потврдио захтев повереника хрватске владе за „Агрокор”, Анте Рамљака, и донео одлуку о признавању страног поступка због инсолвентности.
Како преноси портал „Сибиз”, то је институт који омогућава словеначки закон о финансијском пословању, поступцима због инсолвентности и присилном распуштању.
То у пракси значи да је инсолвентност „Агрокора”, већинског власника „Меркатора”, суд признао као главни поступак, тако да ће Рамљак као ванредни управник „Агрокора” имати прву и последњу реч у одлучивању о имовини тог хрватског концерна у Словенији.
Он може да управља “Меркатором” или по потреби да прода „Меркатор” или део његове имовине, као што је српски Меркатор-С, и да као ванредни управник „Агрокора” одлучи о мерама извршења и другим мерама за осигурање имовине „Меркатора”, које могу улагати његови, али и „Агрокорови” повериоци на челу с банкама, и да има директан приступ словеначким судовима, тврди се у информацији.
Ово „Агрокору” или Рамљаку даје одрешене руке чак и у случају нестанка Меркатора.
„Сибиз” додаје да су у „Агрокору” првобитно планирали да „Меркатор” под своје окриље преузме продавнице „Конзума” у Босни и Херцеговини, које је хрватски малопродајни ланац добио у руке „Агрокоровим” преузимањем „Меркатора” 2014. године.
У „Меркатору” нису претерано склони тој идеји, противе јој се и банке повериоци, јер је то схватају као пребацивање Конзумовог бремена на плећа словеначког трговинског ланца. Питање је могу ли у „Меркатору”, ког предводи Томислав Чизмић, ту намеру сада да избегну.
С институцијом признања страног поступка због инсолвентности, на Рамљака прелазе овлашћења заступника и опуномоћеника за располагање Агрокоровом имовином у Словенији, па тиме и са Меркатором.
Операција спасавања „Конзума” у БиХ, који би иначе завршио у стечају, вероватно је један од кључних разлога због ког се Рамљак обратио суду у Љубљани, закључује „Сиол.нет”.
Ово отвара неколико правних дилема.
Рамљаково преузимање полуга управљања „Меркатором” било би у директном сукобу са „леx Меркатором”, посебним законом који словеначкој влади омогућава да у компанијама од системског значаја са више од 6.000 запослених именује ванредног повереника.
Овај задатак у „Меркатору” од маја обавља Грегор Плантеу, који мора, по истом закону да заштити друштво пред новчаним и трговинским токовима у корист већинског власника. Након „леx Меркатора” „Агрокор” не сме да даје „Меркатору” инструкције које би биле штетне за друштво, његову имовину и кредиторе.
Портал Сиол подсећа да је усвајање „леx Меркатора” словеначка влада правдала „заштитом јавног интереса у друштву од системског значаја за земљу.”
То поставља другу правну дилему.
По закону, суд може да одбаци захтев за прекогранично признање инсолвентности који уложи страни управник у случају ако би признање страног поступка негативно утицало на сувереност, сигурност или јавни интерес Републике Словеније.
Зашто суд у Рамљаковом захтеву није видео претњу јавном интересу, ако је то у сукобу са „леx Меркатором”, који је усвојен с циљем заштите тог јавног интереса није познато.
Жалба против одлуке коју је усвојио суд у Љубљани могућа је до краја месеца, наводи се у информацији, наводи Сиол а преноси Танјуг.