Да се митрополит загребачко-љубљански Порфирије и остали великодостојници нису обрушили на уредништво и новинаре „Вечерњих новости“, речима недостојним архијереја СПЦ, оптужујући све нас да заступамо интересе хрватског клера и политичара (?!), не би ни било овог одговора. Овако, дужни смо да не ћутимо, истине ради, и да не устукнемо пред анатемом коју су нам на званичном сајту Патријаршије изрекле владике.
Овај наслов, али и текст који је у истом броју објављен на 4. страни, апсолутно произилазе из садржаја, општег тона и употребљених формулација усаглашеног саопштења Комисије.
Конкретно, у том тексту се, осим великодушности папе Фрање и благодарности на срдачној атмосфери, наглашава да је на састанцима Комисије „било могуће да се осветли живот и служба једног важног католичког пастира у посебно проблематичном историјском периоду“. Такође, наведено је да је „проучавање показало да су све цркве биле изложене окрутним прогонима и имале своје мученике и исповеднике вере“.
Ако се зна да је у епицентру расправе искључиво лик и (не)дело надбискупа Степинца, онда се с правом намеће да је управо он, оваквим формулацијама испод којих су и наши представнивци ставили потписе, прибројан католичким мученицима и исповедницима вере.
Посебно је питање за наше представнике у комисији – да ли је примерено да се под једну овакву формулацију подводи и изједначава наводни идеолошки прогон Степинца под комунистима са стравичним страдањем Српске цркве и народа у НДХ?! Да ли и то показује да „Вечерње новости“ раде за рачун загребачког Каптола?
Такође, као што је у нашем тексту и наведено, о Степинчевој одговорности и могућој умешаности у геноцид над Србима (укључујући и масовна покрштавања) у заједничком саопштењу нема ни слова. Овај нонсенс коментарисао је за наш лист Вељко Ђурић, директор Музеја геноцида у Београду, који је, такође, грубо нападнут и у саопштењу изведен пред преки „црквени суд“.
У мору ружних квалификација и клевета, несвојственим владикама Српске цркве, поткрала се и једна – истина. Тачно је да смо саопштење преузели са интернет стране Хрватске бискупске конференције. То смо учинили не из љубави према бискупима, већ због чињенице да је Српска патријаршија, намерно или не, одуговлачила са објављивањем саопштења, због чега су све домаће новинске агенције пренеле хрватску варијанту његовог очекивано усаглашеног садржаја.
Отуда се и питамо која је верзија „усаглашеног“ саопштења – званична и одакле потичу разлике којима владика Порфирије и чланови комисије бесрамно „доказују“ нашу колаборацију са Хрватима? Ко је и шта прећутао или пропустио да напише?
Тим пре, што је од почетка рада Комисије, хрватска страна неупоредиво отворенија за своје новинаре, а наша се понаша као неприкосновена дадиља ове теме, која превазилази међуцрквени дијалог и тиче се целог српског народа.
Дакле, нити радимо, нити смо радили, нити ћемо радити за интересе Хрвата или било које друге државе или цркве. Али, ни владика Порфирије нити било ко други, неће нам забранити да обавештавамо јавност о овој капиталној теми, о којој, поуздано знамо, ни под кровом Патријаршије нема јединственог става. Уосталом, нека потписници саопштење питају арихијереје и свештенике шта они мисле о њиховом учинку за столом у Дому Свете Марте.
Груба нестина је и да се „Вечерње новости“ лажима боре против банкрота, како се злурадо наводи у саопштењу СПЦ. Јер, за разлику од других који су подизали тираже ловећи стрипере у владичанским дворовима или бројећи бесне лимузине и неопорезоване паре које се сливају у епархијске сефове, наше теме су много озбиљније. И тако ће остати. А потписаним владикама хвала на молитвама. Нека не брину, преживеће „Вечерње новости“. И ми њима желимо добро здравље.
Редакција „Вечерњих новости“
————————————————–
Уредништво: Пљувачко саопштење папиних лакеја поводом објективног писања „Вечерњих новости“
Екуменисти – папољупци из Патријаршије у Београду нису реч рекли кад је министарство просвете покушавало да уведе пропаганду содомије у школе, и ни реч нису рекли кад је лезбејка која пропагира „права“ ЛБГТ особа постала премијерка (патријарх Иринеј се с њом сликао, а митрополит Порфирије је подржао). Међутим, чим се у „Вечерњим новостима“ појавио текст (овде:) који је поставио питање о њиховом издајничком понашању према папи и Ватикану у вези са Степинцем, крик се чуо до неба. Највише су крикунули отац и син, Иринеј Прстенлија Папин и Порфирије, аутор књиге о својој љубави према Загребу, који се усудио да тврди да „Вечерње новости“ примају паре од хрватских католика (а Порфирије и остали епископи у Хрватској примају плату НДХ у висини министарске). Ово лицемерје је напревазиђено, али ми нећемо престати да указујемо на њега.
+ + +
НЕСЛАВНО ПРОПАДАЊЕ СЛАВНИХ НОВИНА
Јул 2017 – 15:24
Неславно пропадање славних новина или како се „Вечерње новости” против банкрота боре лажима о Српској Православној Цркви
Четворогодишње стрмоглаво пропадање „Вечерњих новости“, очај запослених и њихова молба држави као сувласнику да њих и њихову кућу спасе од менаџмента, урушавања тиража свих издања, мобинга, изгубљених парница, вишемилионских дугова и, напослетку, блокаде рачунâ пред банкрот, – за који се надамо да ће ипак бити избегнут, – из нашег угла ишли су упоредо са кардиналном променом уређивачке политике према Српској Православној Цркви.
Да неистине са насловне и четврте стране „Вечерњих новости“ од 15. јула нису толико бруталне и злонамерне, на њих се не бисмо ни осврнули. Али, када на половини насловне стране стоје речи „Шок на крају рада Комисије – ПОТПИСАНО: СТЕПИНАЦ ЈЕ МУЧЕНИК?! У СПЦ незванично признају да је став необично снисходљив према римокатолицима“, јасно је да уредништво „Новости” потура читаоцима отровну лаж да су српски чланови Мешовите комисије за дијалог о Степинцу мал’те не потписали његову канонизацију. Тиме, очевидно, жели да код верникâ изазовe крајње неповерење према Светосавској Цркви.
Да бисмо покушали да разумемо мотивацију уредништва за такав однос према Српској Цркви, вратимо се на 18. јануар претходне године! Тада су „Новости”, после посете званичне црквене делегације Ватикану, објавиле: „Новости сазнају: СПЦ у Ватикану уговарала папину посету Београду“. Наравно, на сличан начин писала је о овом догађају и загребачка штампа. Да би повукли ову измишљотину, „Новостима” нису била довољна ни два званична писмена демантија из врха Српске Цркве, ни изјава Одељења за штампу Свете Столице, ни изјава митрополита Амфилохија. За уредништво „Вечерњих новости“, и тада и данас, важно је једино шта каже (или налаже?) Загреб, односно део тамошњег политичког и црквеног естаблишмента који би имао користи од канонизације надбискупа Степинца. Искључиво у том светлу може се разумети зашто у чланку од 15. јула, без икакве задршке или опреза, горљивије него у загребачкој штампи, „Новости” немилосрдно ваде речи из контекста, фалсификују, тенденциозно и искривљено, а у корист хрватске стране, тумаче поједине ставове заједничког саопштења, измишљају непостојеће саговорнике из црквених и научних кругова, све до измишљања и стављања под наводнике апсолутно непостојеће реченице: „Степинац је мученик и исповедник вере Римокатоличке Цркве“.
Да нема места чуђењу због оваквих поступака него да се ради о доследном праћењу каптолске диригентске палице, потврђује и то што, на пример, део саопштења, оригинално написаног на италијанском језику, који гласи: „Si è pure potuto illustrare la vita e il ministero di un importante рastore cattolico, in un periodo particolarmente travagliato della storia“, наводе по нетачном хрватском преводу, – „… Живот и служба једног угледног католичког пастира у посебно тешком историјском периоду..“, а не правилно: „… Живот и служба једног важног католичког пастира у посебно проблематичном историјском периоду“, како стоји на званичној интернетској страни Српске Православне Цркве. Коме и због чега је било потребно да свесно даје погрешан превод заједничког саопштења, нама је јасно, а јасно је и због чега несавесне преводиоце, свесне тога шта и зашто раде, следи уредништво „Новости“.
Поред загребачких диригената, са српске стране једини саговорник „Новости“ заправо је био др Вељко Ђурић Мишина, еnfant terrible српске историографије, трудољубив и вредан истраживач, али и човек који ће остати запамћен како по недоличном писању о корифеју српске науке, академику Василију Крестићу, тако и по неодговорном и неаргументованом коментарисању учинка српског дела Мешовите комисије о Степинцу, управо у „Новостима” од 15. јула. Он за „Новости” представља и црквене и научне кругове, а њему се причињавају игре у режији политичких и других чинилаца. Он громопуцатељно, али сасвим неутемељено, проглашава: Хрвати однели победу! Није него…
На његову жалост и на жалост „Новости” и њихових новинара који, свесно или несвесно, пишу као чланови хора под диригентском палицом загребачког Каптола, ситуација је потпуно другачија: српски део заједничке комисије, заједно са врхунским српским историчарима, изнео је, за православно схватање живота и светости, за православни етос, снажне и убедљиве аргументе за своје ставове. Истина је да те аргументе хрватска страна у дијалогу није прихватила, као што ни наша страна није прихватила њене аргументе. То значи израз „и даље различита тумачења” (интерпретације) двеју страна, а не прихватање Степинца као светитеља и мученика од стране српског дела Комисије, како безочно и бесрамно импутирају новинари „Вечерњих новости”. У складу са постигнутим договором, без обзира на фалсификате, притиске и кампању коју у Хрватској води Каптол, а у Србији незнавени пропагатори каптолске „истине” о Степинцу, попут уредникâ и новинарâ „Вечерњих новости”, Српска Православна Црква неће износити у јавност аргументацију наше стране све док се рад Комисије потпуно не приведе крају, осим уколико колеге из Загреба у међувремену не прекрше договор.
Напослетку желимо да изразимо жарку жељу и упутимо молитву Господу да, зарад читалаца и запослених, одговорни у држави нађу решење за опстанак „Вечерњих новости“, а да их убудуће воде људи који спас од финансијског банкрота неће тражити у духовном и моралном банкроту, односно служењу оним круговима који нам не мисле добро.
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије,
председник српског дела Мешовите комисије
за дијалог о Степинцу, и чланови исте:
митрополит црногорско-приморски Амфилохије,
епископ бачки Иринеј,
епископ славонски Јован и
проф. др Дарко Танасковић
Извор: Екуменистичко-новотарски сајт Патријаршије у Београду (СПЦ.рс)