Стављен је катанац на народну кухињу у Прокупљу, а најмање 300 гладних остало је без и овог јединог топлог оброка у дану. Страх да би их могла задесити иста судбина, у овом часу има 30.350 грађана, који се хране искључиво у ”мензама” Црвеног крста Србије.
Ипак, у овој организацији верују да ће ”случај Прокупље” бити изузетак, а не правило, као и да ће бесплатне оброке у наредној години добијати више сиромашних .
– Већ смо урадили план и предали га Влади Србије – каже Драгица Кљајић из Црвеног крста Србије. – Потребан нам је новац за 34.810 корисника јер су локалне организације Црвеног крста исказале потребу за оволики број најсиромашнијих.
За рад народних кухиња у овој години, Влада је потрошила 259,6 милиона динара, односно 912,82 динара месечно по сваком кориснику. Тим су новцем купљени основни артикли хране и рефундирани трошкови горива локалним организацијама за транспорт хране.
– Народне кухиње се финансирају из три извора, а основни је Влада Србије која плаћа 10 намирница и то су брашно, уље, пиринач, пасуљ, тестенине, месне конзерве и конзервирани ђувеч, грашак и боранија – каже Кљајићева. – Локалне самоуправе су зато у обавези да плаћају трошкове припреме оброка, односно струју, воду, комуналне услуге, исплаћују плате… А квалитет исхране се може поправити и донацијма са локалног нивоа па се у те оброке могу убацивати и свеже месо, поврће, воће…
У Црвеном крсту Србије сабирају да су до краја октобра ”пуном паром” радиле 72 кухиње, а 1. новембра се привремено затворила она у Прокупљу јер је општинска каса била плитка. Овакав је сценарио, у последњем часу, избегло и 950 најсиромашнијих становника Куршумлије, али су кувари, ипак, наставили са послом.
– Недостају кухиње у још неким најсиромашнијим општинама као што су Лебане, Сурдулица, Димитровград, Црна Трава, али, нажалост, ове локалне самоуправе немају могућност да покрију трошкове припреме оброка – каже Кљајићева.
Ипак, чини се да у овим срединама другачије гледају на своје сиромашне.
– Код нас нема потребе да се ико храни у народној кухињи и зато је никада нисмо ни отварали – сматра Зоран Митић, заменик председника општине Сурдулица. – А ако буде захтева, биће и новца.
Новости