“Лек изазива појачану склоност ка тромбози или зачепљену крвних судова, а тромбоза срца је инфаркт, а мозга шлог”, каже за “Ало!” проф. др Миљко Ристић.
Ако сте управо купили кутију диклофенака јер вас боле леђа боље је да га не пијете на своју руку! У супротном, ризикујете застој срца, инфаркт, мождани удар, смањени доток крви у ноге, руке и друге органе.У опасности су пацијенти који имају висок крвни притисак, масноће у крви, дијабетес, упозориле се бројне клиничке студије.
Проф. др Миљко Ристић, наш најпознатији кардиохирург, каже за “Ало!” да је за тај лек још пре две године објављено да изазива појачану склоност ка тромбози или зачепљену крвних судова.
„Диклофенак је у широкој употреби и може да се купи без лекарског рецепта. Са друге стране, тромбоза крвних судова у срцу изазива инфаркт, у мозгу шлог, у екстремитетима и другим деловима тела утиче на смањен доток крви. Требало би да надлежни који се баве испитивањем лекова поново испитају дество диклофенака, како би се утврдило у колико случајева је то његово нежељено дејство изражено и да ли би га требало укинути или забранити“, наводи тај стручњак и додаје да је опрез при коришћењу и куповини диклофенака обавезан, а нарочити код оних људи који су оболели од кардиоваскуларних болести.
„Они оникако не би требало да лек користе на своју руку, без консултација са својим кардиолозима“, категоричан је он.
У Агенцији за лекове и медицинска средства (АЛИМС) наводе за “Ало!” да је та институција још пре три године упутила писмо здравственим радницима у којем их упозорава о органичењима терапијске примене овог лека. У том писму су навели, како кажу, да су контраиндикације диклофенака, примећене код пацијената који имају слабо срце.
„Примена диклофенака од сада је контраиндикована код пацијената којима је установљена такозвана конгестивна инсуфицијенција срца или срчана слабост, исхемијска болест срца, болест периферних артерија или цереброваскуларна болест, а значајни фактори ризика за испољавање нежељених дејстава су код пацијената који имају проблема са високим крвним притиском, хиперлипидемијом, дијабетесом и пушењем“, навели су у тој институцији.
А да дуго траје полемика у вези са дејством диклофенака који се користи проптив болова који се јављају због артритиса, реуме, повреда мишићно-коштаног ткива говори и податак да је на његова нежељена дејства пре неколико година упозоравала америчка Агенција за храну и лекове (ФДА), после њих су британски стручњаци тражили да се лек забрани за употребу јер су доказали у студији да готово за 50 одсто повећава ризик од инфаркта и шлога, док је прошлог месеца утврђено да постоји за 50 одсто већа шанса за застој срца.
Радмила Бриза, Ало