Председник Асоцијације малинара Србије Добривоје Радовић рекао је да ће тражити састанак са председником Србије Александром Вучићем и премијерком Аном Брабић на коме ће осим разговора о ценама малина захтевати и веће субвенције и помоћ у садном материјалу и средствима заштите.
Он је за агенцију Бета рекао да откупљивачи нису одржали реч и подизали откупну цене малина, сразмерно ценама по којима извозе.
“Просечна цена ко којој се купују малине у Србији је од 120 до 130 динара по килограму, а максимална 160 динара, иако откупљивачи извозе то воће по ценама од два до 3,5 евра”, рекао је Радовић.
Да би се намирили трошкови производње неопходно је, према његовим речима, да откупна цена малине буде 220 динара.
Малинари због елементарних непогода и ширења вируса од државе траже субвенције за обнову воћњака јер су страдали не само старији малињаци већ и они од три-четири године.
“Произвођачи малина због ниских откупних цена немају новца да улажу у обнову малињака па нам држава, ако јој је стало до девизног прилива, мора помоћи”, рекао је Радовић.
Ако изостане финансијска подршка, како је оценио, површине под малињацима биће значајно мање.
Радовић је рекао да произвођаче малина саветују стручњаци да поред производње малина узгајају још неке пољопривредне културе да би смањили ризик од губитака.
“Не знам чиме можемо да се бавимо у брдско-планинском подручју које је, што је доказано, погодно за узгој малина. Пшеница и кукуруз на таквим теренима може да се производи само у мањим количинама за сопствене потребе”, рекао је Радовић.
Додао је да људи који живе у планинским подручјима узгајају кромпир, али је производња тог поврћа “још неисплативија јер га често баце зато што не могу да га продају”.
Бета