Хроника

Кокеза, шта ћеш с нових 30 милиона од Аеродрома?

Славиша Кокеза, члан СНС и председник Фудбалског савеза Србије (ФСС), добио је још један у низу послова код државних предузећа, овог пута од Аеродрома „Никола Тесла“, и то вредан 30 милиона динара!

Како открива Курир, Аеродром „Никола Тесла“, на чијем је челу Саша Влаисављевић, доделио је посао вредан 30 милиона динара фирми „Комтрејд систем интегрејшен“ и њеном подизвођачу „Проинтеру“, иза којег стоји управо Славиша Кокеза.

– Уговор им је додељен крајем прошле недеље, и то за „имплементацију система за извештаје, анализу и аналитику“. Био је расписан јавни тендер, стигле су две пријаве, али је друга фирма одмах одбијена, те су остали само „Комтрејд“ и „Проинтер“, којима је Влаисављевић на крају и дао посао вредан 30 милиона динара. Иначе се од почетка знало да ће овај посао бити њима додељен – прича извор Курира.

Саговорници Курира оцењују да пословање Славише Кокезе показује да је бизнис са државом најуноснија грана у Србији. Народна посланица Дијана Вукомановић упозорава и на могућу трговину утицајем.

– Када чланови и функционери политичких партија постају и пословни партнери државе, то значи да је на делу трговина утицајем и да је, уместо економске логике, надвладала политичка протекција. Док грађани масовно сиромаше, у Србији све више јача политичко-партијска каста владајуће странке и њихових партнера. Фирма, послови и профит које остварују људи попут Кокезе су типичан пример да се трагови новца не могу сакрити – наводи Вукомановићева.

Лидер Левице Србије Борко Стефановић каже да се људи из врха СНС, попут Кокезе, увек налазе близу новца.

– Они јавна предузећа користе да извуку новац овог народа и ставе га себи у џеп. Свашта ће се ту још открити једном када падну с власти. Зато сада отимају што више – каже Стефановић, док Јанко Веселиновић из Покрета за преокрет сматра да данас имамо „страначку државу, у којој без чланства у СНС нема никакве могућности да се учествује у привредном животу“.

Посланица СРС Вјерица Радета каже да то што је неко члан неке странке не сме да му буде предност, али ни недостатак у било ком послу.

– Јавност није упозната са детаљима овог посла, па је тешко тврдити о чему је стварно реч. Симптоматично свакако јесте, поготово што се та фирма („Проинтер“) често појављује у пословима са државним фирмама – каже она.˝

Кокеза пословао с Аеродромом

ЗА НАМЕШТАЈ УЗЕО 32,5 МИЛИОНА

Курир је недавно открио и да је Кокезина фабрика намештаја „Еуросалон“, пре него што ју је средином године продао, од посла с Аеродромом зарадила чак 32,5 милиона динара. Кокеза је Аеродрому продао радне столове и канцеларијске ормане, као и гарнитуре за седење у терминалном објекту. Међу предузећима од којих је добио највише новца су ЕДБ, „Електровојводина“ и „Колубара“, којима је продао софтвере вредне десет милиона евра.

Развојни пут Славише Кокезе

ОД УГОСТИТЕЉА ДО МИЛИОНЕРА

Фирма „Проинтер“, која се бави трговином рачунарске опреме и софтвера, званично је у власништву Слободана Квргића, али је јавна тајна да иза ње стоји Кокеза. Кокеза и Квргић су, иначе, дугогодишњи пословни партнери. Подсетимо, челник ФСС се годинама бавио угоститељством, трговином и хотелијерством, што му је било примарно занимање све док СНС није дошао на власт 2012. Отад почиње да зарађује милионе преко бројних новооснованих фирми, од којих му највише прихода доносе оне које се баве трговином рачунарске опреме и софтвера. Највећи део новца зарадио је од послова с државним институцијама, агенцијама, министарствима… Доскоро се, преко „Еуросалона“, бавио и трговином намештајем. Не скрива да му је председник Србије и шеф СНС Александар Вучић пријатељ.

 

фото: Курир
Курир / Екипа Курира

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!