Лидер владајућих пољских конзервативаца Јарослав Качињски упозорио је да ће Пољска питање ратних репарација које тражи од Немачке дићи на међнародни ниво зато што Холокауст није био једини ратни злочин и да Пољаци одбијају да их се одрекну, иако је то 1953. године учинила пољска комунистичка влада.
“Ти људи су крали, пљачкали, убијали. То све треба и да се опише и да се надокнади штета. Нема никаквих разлога да се баш једино ми тога одрекнемо. Ми не можемо да пристанемо да се сво зло и сви злочини Другог светског рата сведу само на Холокауст”, казао је Качињски у интервјуу који данас објављује провладин десничарски недељник Сјећи правди.
Качињски је упозорио да је приступ да је једна смрт вредна више а друга мање расистички.
“Смрт је увек индивидуална. Нема колективне смрти”, рекао је Качињски.
У извештају Бироа за анализе Сејма пољског парламента о правним могућностима да Пољска захтева репарације више од седам деценија од Другог светског рата упозорава се да је неправда да су Пољској и Пољацима исплаћене минималне суме, док је Немачка огромне суме плаћала Израелу и САД, куда је иначе емигрирао велики број Јевреја који су преживели Холокауст.
Лидер пољске владајуће странке Право и Правда, формално само посланик, реално и својеврсни натпремијер и натпредседник, изјавио је да не постоји ниједан једини правни разлог на основу кога би Немачка могла да одбије да исплати Пољској огромне репарације које, према незваничнем проценама, износе од милијарду до пет милијарди долара.
“Нема никаквих законских основа да нам Немачка одбије исплату репарација. Треба радити доследно, на етапе. Сада је парламентарна етапа, значи још није време да званично са тим иступи пољска држава. То је процес који ће се развијати. Ни у ком случају немамо намеру да од захтева одустанемо”, рекао је Качињски.
Јарослав Качињски изјавио је да Пољска сада то питање ратне одштете треба претворити у медјународно питање.
Иако 48 одсто Пољака подржава последње захтеве владајуће странке Право и Правда да се затраже ратне репарације од Немачке, 61 одсто уверено је да нема наде да би Пољска за одштету могла да се избори, показала је анкета за пољски лист Дјењик Газета правна.
Историчари, аналитичари и неки политичари упозоравају такодје да званично покретање неисплаћене одштете за ратне злочине и разарања може да отвори Пандорину кутију ревизије граница, пошто је око једне петине предратне територије Немачке одлуком великих сила после рата припала Пољској а у ратну одштету улази и сва немачка имовина која се затекла у тим областима.
Бета