Брука… Брнабићка свој део власништва у компанији „Енерџи енд иновејшен“ препустила емотивној партнерки Милици Ђурђић, што је по закону забрањено. Премијерка тиме прикрила да је и даље прави власник фирме, чиме је прекршила закон
Сав новац је тако, дакле, „остао у кући“, а премијерка је оваквим потезом на најгрубљи начин погазила закон јер је покушала да прикрије право власништво над фирмом, а никад је није ни пријавила Агенцији за борбу против корупције, оцењују саговорници Курира.
Иван Нинић из Центра за владавину права каже да Закон о Агенцији за борбу против корупције забрањује пренос управљачких права у привредном друштву на повезано лице.
– У круг лица повезаних с функционером закон је експлицитно сврстао и ванбрачне партнере или лица између којих постоји одређена интересна веза. То значи да Агенција треба да покрене поступак по службеној дужности и од премијерке узме експлицитну писмену изјаву о врсти и природи односа са госпођом Ђурђић. Ако се испостави да постоји однос међусобне зависности између њих две, Агенција има овлашћења за предузимање мере да такву радњу санкционише – каже Нинић и додаје:
– Премијерка свакако не може своју одбрану да заснује на тези да породични закон не препознаје истополне брачне и ванбрачне заједнице, јер смисао института сукоба интереса је тесна увезаност по било ком основу. Чињеница је да се овај феномен јавља први пут у новијој историји Србије и сигурно је велики изазов и за Агенцију, која треба да се одупре притисцима из разних кабинета.
Шуковић: Требало би да се покрене процедура, зато и постоји агенција
И Данило Шуковић, бивши члан Савета за борбу против корупције, каже да би надлежне институције свакако требало да реагују.
– Ако је прекршила прописе, требало би да се покрене процедура, а између осталог зато и постоји Агенција за борбу против корупције, чија је то надлежност. Када је у питању имовина функционера, ту све мора бити транспарентно – наводи Шуковић.
Агенција за борбу против корупције и Ана Брнабић до закључења броја нису одговарали на наша питања.
Кренуло им од уласка у власт
ПРИХОДИ ПОРАСЛИ ТРИ ПУТА
„Енерџи енд иновејшен“ је регистрована за инжењерске делатности и техничко саветовање. У њеном оснивачком акту наводи се да има право да обавља послове спољнотрговинског промета, као и да пружа услуге у спољнотрговинском промету у оквиру уписане делатности. Према подацима из финансијских извештаја, за пет месеци у 2015. остварила је нето добит од 923.000 динара. Успешно пословање настављено је и након уласка Брнабићке у власт, па је тако у 2016. зарада била 2,7 милиона динара.
Курир.рс