Економија

Спољнотрговински дефицит већи за 11,8 одсто

Укупна спољнотрговинска робна размена Србије за период јануар – август била је 22.418.800.000 евра, што је пораст од 13,2 одсто у односу на исти период претходне године, саопштио је данас Републички завод за статистику.

Извезено је робе у вредности од 9,89 милијарди евра, што је повећање од 13,4 одсто у поређењу са истим периодом претходне године, а увоз робе је био 12,52 милијарде, или 13,1 одсто више.

Дефицит је 2,63 милијарде евра, или 11,8 одсто више у односу на исти период претходне године.

Покривеност увоза извозом је 78,9 одсто и већа је од покривености у периоду јануар-август претходне године, када је износила 78,7 одсто.

Посматрано регионално, највеће учешће у извозу имао је регион Војводине (33 одсто), следи Београд (26,8 одсто), Шумадија и Западна Србија (24,7 одсто), Јужна и Источна Србија (15,5 одсто, а око 0,1 одсто извоза је неразврстано по територијама.

Највеће учешће у увозу имао је београдски регион (45,8 одсто), следе Војводина (27,3 одсто), Шумадија и Западна Србија (16,7 одсто), Јужна и Источна Србије (9,6 одсто), а око 0,7 одсто увоза није разврстано по територијама.

У структури извоза по намени највише су заступљени производи за репродукцију – 55,7 одсто (6,07 милијарди долара), роба за широку потрошњу – 33,9 одсто (3,69 милијарди) и опрема – 10,3 одсто (1,12 мијијарди долара).

У увозу су њвише су заступљени производи за репродукцију – 57,4 одсто (7,92 милијарде долара), а следе роба за широку потрошњу – 18,3 одосто (2,51 милијарду) и опрема – 11,5 одсто (1,58 милијарди).

Спољнотрговинска робна размена била је највећа са земљама са којима Србија има потписане споразуме о слободној трговини, а земље Европске уније чине 64,3 одсто укупне размене.

Са земљама ЦЕФТА Србија има суфицит у размени од 1,32 милијарде долара, који је резултат углавном извоза пољопривредних производа, гвожђа и челика, друмских возила и производа од метала.

Посматрано појединачно по земљама, највећи суфицит у размени остварен је са земљама из окружења.

Највећи дефицит јавља се у трговини са Кином, због увоза телефона за мрежу станица и лаптопова, као и Русијом због увоза енергената.

На челу листе пет производа у извозу су сетови проводника за авионе, возила и бродове (64 милиона долара), друго место припада извозу спољних гума за аутомобиле (50 милиона), а на трећем је извоз топло ваљаних производа (гвожђе и нелегирани челик) у котуровима – 33 милиона долара.

Листа првих пет производа у увозу показује да је сирова нафта, са 97 милиона долара наш први увозни производ, а други по значају су делови и прибор за моторна возила – 44 милиона долара, а на трећем месту је увоз лекова за малопродају – 36 милиона.

ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!