Бразилска фармацеутска компанија ЕМС која је и прошле године била у игри, али је због “неправилности у финансијском делу” испала из ње, најозбиљнији је кандидат за будућег власника Галенике.
Из Министарства привреде Данасу није одговорено због чега тендерска комисија још није отворила финансијске понуде, а како смо незванично сазнали почетком овог месеца једине две понуде стигле су од швајцарског Амикуса и једне бразилске компаније, највероватније ЕМС, која стоји иза понуде луксембуршке компаније Аелиус.
Услов за учешће на тендеру био је да заинтересовани инвеститор послује у фармацеутској индустрији и да је у последњој пословној години имао приход од производње у сопственој фабрици већи од 300 милиона долара. Тим условом све домаће компаније су избачене из трке. Услов да на тендеру могу да учествују све компаније које имају промет већи од 500 милиона долара избачен је накнадно чиме су испале из игре све остале нефармацеутске компаније, што тренутно у игри оставља једног понуђача – бразилску компанију, односно компанију Аелиус из Луксембурга, иза које једним делом стоји ЕМС.
Наиме, фирма Аелиус регистрована је у Луксембургу непосредно по расписивању јавног позива, 26. септембра ове године, истог дана када и фирма која ју је основала – Глоб фарм. У власничкој структури Глоб фарма 75 одсто удела има Гронин фарма из Бразила, док је мањински акционар италијански Монтесеарцх, чији је власник бразилски ЕМС. Уколико би ова луксембуршка компанија купила Галенику, власник би у ствари била компанија Гронин, која је фирми ЕМС послужила да испуни тендерске услове.
Консултант малих акционара Бранко Павловић за Данас каже да се не може очекивати да ће за Галенику било која озбиљна фирма да буде заинтересована.
– Галеника је имала неколико неуспешних приватизација и зато не можете да очекујете да ће сада да се јави неки озбиљан купац. То значи да неком борду неке озбиљне компаније ви треба да предложите да одвоји минут времена за неку фармацеутску кућу коју до сада нико није хтео да купи – истиче Павловић.
Он напомиње како је фармацеутска индустрија специфична и како би све што има за продају, ако ваља, “требало да плане”.
– У овом случају осуђени сте на некога ко није значајан јер ви као неко кога нико није хтео, не можете да будете предмет занимања озбиљне компаније – напомиње наш саговорник.
На питање да ли му се чини да су овим условима све домаће компаније остале без шансе да учествују у тендеру, Бранко Павловић каже да ми немамо компаније које би могле да купе Галенику.
– Које домаће компаније ми имамо? У фармацеутској индустрији их немамо. Ко још у Србији, осим Мишковића, има новца да купи такву једну фабрику – истиче Бранко Павловић.
Данас.рс